رزین اپوکسی چیست؟ | مزایا و معایب رزین اپوکسی

رزین اپوکسی چیست؟ | مزایا و معایب رزین اپوکسی

14 فروردین 1400 0

رزین اپوکسی چیست؟ | مزایا و معایب رزین اپوکسی

تیم مدیریتی

امروزه رزین اپوکسی کاربرد زیادی دارد و حتما اسم این مواد به گوشتان خورده است. رزین اپوکسی کاربرد فراوانی در ترمیم، تقویت و محکم سازی انواع سازه‌ها استفاده می‌شود مخصوصا در تولید محصول‌های کامپوزیتی به کار می‌رود.

رزین یک ماده بسیار چسبناک است که و دو نوع طبیعی و مصنوعی دارد. حلال رزین، الکل می‌باشد. ولی رزین در آب حل نمی‌شود. رزین‌ها با توجه به نوع ترکیب شیمیایی و کاربرد آن به چند گروه دسته بندی می‌شوند.

رزین در صنعت کاربرد بسیاری دارد، این روزها در زمینه هنر بسیار استفاده می‌شود. رزین طبیعی مانند شیره درخت کاج از گیاهان به دست می‌آید. سنگ کهربا که جنبه تزیئنی دارد، به خاطر سخت شدن رزین گیاهی بدست می‌آید.

از رزین‌های طبیعی برای کارهای زیادی مانند ظرف غذا، درز گیری قایق و غیره استفاده می‌شود. با انجام مراحل پخت رزین، به پلیمر تبدیل می‌شود. رزین‌ها انواع متفاوتی مانند رزین پلی استر، رزین اکریلیک، رزین پلی استایرن، رزین اپوکسی، رزین آلکید و غیره دارند.

 

رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی یا پلی پوکساید پلیمر واکنش پذیری است که از گروه اپوکسید تشکیل شده است. رزین اپوکسی مقاومت گرمایی و مقاومت شیمیایی بالایی دارد همچنین قدرت چسبندگی فوق العاده‌ای دارد.

یکی از رزین‌های ۲ جزئی رزین اپوکسی است که اجزا تشکیل دهنده آن رزین و هاردنر است. پایه و اساس رزین اپوکسی، رزین است که با نسبت مشخصی هاردنر یا همان سخت کننده با همه مخلوط می‌کنند. سپس روی سطح مورد نظر استفاده می‌شود. رزین انواع متفاوتی دارد. مثلا رزین بیسفنول آ که در بازار موجود است بیشتر برای کارهای هنری مناسب است.

 

کاربرد رزین اپوکسی

رزین اپوکسی کاربردهای متفاوت و بسیاری دارد. برای مقاوم سازی کامپوزیت‌ها مانند کامپوزیت شیشه‌ای یا کامپوزیت کربنیگ رزین اپوکسی مثل ماتریس پلیمری عمل می‌کند.

چسب اپوکسی موجب زود خشک شدن الیاف تقویتی موجود در کامپوزیت می‌شود. رزین اپوکسی در زمینه رنگ و پوشش، زیست شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چسب اپوکسی و رزین اپوکسی در مواردی مانند هوا فضا به کار برده می‌شود. در سامانه‌های الکتریکی و الکترونیک از رزین اپوکسی استفاده می‌شود. در مصارف خانگی و دریایی رزین اپوکسی کاربرد وسیعی دارد.

 

انواع رزین اپوکسی

رزین اپوکسی انواع متفاوت و کاربردی دارد. پرایمر اپوکسی، بتونه اپوکسی، چسب اپوکسی، رزین اپوکسی تزریقی، ملات اپوکسی و ژل اپوکسی خمیری انواع رزین اپوکسی هستند که هرکدام خاصیت و کاربردهای مختلفی دارند.

 

هاردنر و پایه رزین

برای رزین اپوکسی دو نوع هاردنر یا سخت کننده به کار می‌رود، سخت کننده‌های پلی آمین و سخت کننده‌های پلی آمید هستند. هاردنر پلی آمین حلال پذیر نیست و این سخت کننده بی‌رنگ و رقیق است.

سخت کننده پلی آمید که می‌تواند با رزین اپوکسی مخلوط شود، بی‌رنگ نیست و رنگی مانند نارنجی مایل به قرمز دارد. به هاردنر پلی آمید می‌توان حلال اضافه کرد به عبارتی دیگر این سخت کننده حلال پذیر است.

معمولا برای کفپوش اپوکسی از سخت کننده پلی آمید استفاده می‌شود و برای ساخت وسایل تزئینی رزینی مانند زیورآلات و میز و غیر مناسب نیست. برای کارهای تزیینی و دکوری از هاردنر پلی آمین استفاده می‌شود به خاطر ویژگی‌هایی که دارد.

 

خواص رزین اپوکسی

رزین اپوکسی در برابر رطوبت و آب مقاوم است. رزین اپوکسی طول عمر بالا و ماندگاری خوبی دارد همچنین این رزین به آرام سخت می‌شود. حین پخت رزین اپوکسی با سخت کننده‌های مختلف، مواد سمی و فرار وجود ندارد. رزین اپوکسی ویژگی پرکنندگی بالایی دارد.

چسبندگی فوق العاده و سازگاری رزین اپوکسی با انواع الیاف و سیستم FRP از خواص رزین اپوکسی است. رزین اپوکسی حجم کم و وزن کمی دارد. مقاوم بودن در برابر تنش‌های مکانیکی و حرارتی  و مقاومت بالا مقابل اصطحکاک و ضربه از خواص بارز رزین اپوکسی است.

 

معایب رزین اپوکسی

قیمت رزین اپوکسی از دیگر رزین‌ها گران‌تر است. این رزین به ترک خوردگی خیلی حساس است. همچنین رزین اپوکسی انعطاف پذیر و شکل پذیر نیست.

یکی از معایب دیگر رزین اپوکسی این است که این رزین در دمای زیر ۵ درجه سانتی گراد رزین اپوکسی کاربردی ندارد. آماده سازی رزین اپوکسی زمان زیادی لازم دارد، پخت رزین اپوکسی و کار پلیمریزاسیون زمان زیادی می‌برد.

 

خلاصه کلام

استفاده از رزین اپوکسی و مخلوط  کردن اپوکسی و سخت کننده مشکلاتی دارد مانند خشک نشدن رزین اپوکسی و نرم شدن رزین اپوکسی یا چسبناک شدن این رزین است. برای جلوگیری از این مشکلات کافی است نسبت مخلوط مواد را به درستی رعایت کنید.

رزین اپوکسی امروزه در زمینه هنر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و وسایل تزئینی بسیاری از رزین اپوکسی بدست می‌آید.

 

دیدگاه شما درباره این مطلب