رنگ صنعتی چیست؟ | انواع رنگ صنعتی
رنگ صنعتی چیست؟ | انواع رنگ صنعتی
23 مهر 1401 0

رنگ صنعتی چیست؟ | انواع رنگ صنعتی

تیم مدیریتی

 

رنگ صنعتی چیست؟

رنگ‌ های صنعتی مایع می‌باشند و زیرسازی در این رنگ بسیار مهم است.برای محیط‌های صنعتی و محافظت محصولات صنعتی از رنگ‌های صنعتی استفاده می‌شود. ویژگی رنگ صنعتی   با توجه به پایه رزین و نوع رنگ دانه و مواد افزودنی آن‌ها متفاوت می‌باشند و هرچه به لایه های زیری مثل پوشش اصلی و آستری نزدیک شویم تنوع بیشتر می‌شود.

به دلیل ثبات رنگ‌های صنعتی  و ماندگاری خوب قیمت بالایی دارند که در مدت زمان‌های طولانی تغییر رنگ نمی‌دهند و دارای مزیت‌های قابل توجهی مانند چسبندگی قوی، استقامت بالا، مقاومت در برابر حلال و عامل خورنده می‌باشد.

 

کاربرد رنگ های صنعتی

رنگ‌های صنعتی برای مراقبت و محافظت از وسایل و سطوح مختلف در مقابل عوامل مخرب که در محیط وجود دارد مانند شرایط آب و هوایی، رطوبت، تماس با آب، آتش سوزی و  اصطحکاک به کار می‌رود و همچنین برای جلوگیری از سایش در اتصالات و لوله‌های آهنی حاوی گاز، آب، فاضلاب و غیره که به پوشش نچسب نیاز دارد استفاده می‌شود.

 

تفاوت رنگ صنعتی با رنگ ساختمانی

رنگ‌های صنعتی در محیط‌های صنعتی مثل کارخانه و پالایشگاه‌ها و غیره برای محافظت از وسایل و تجهیزات صنعتی در برابر رطوبت، تماس مداوم با آب، آتش سوزی، سایش مداوم و پوشش‌ کف کاربرد دارد. رنگ‌های ساختمانی، همان طور که از نام رنگ‌های ساختمانی مشخص است این رنگ برای منازل و محیط‌های مسکونی استفاده می شود و کاربرد رنگ ساختمانی در درجه ی اول برای زیبایی و در درجه دوم برای محافظت از دیوارها کاربرد دارد. 

رنگ صنعتی چیست

 

 انواع رنگ های صنعتی

رنگهای صنعتی یک جزئی و دو جزئی هستند. رنگ‌های 2جزئی مانند رزین اپوکسی و  رزین پلی اورتان، از 2 بخش جدا ساخته می‌شود.

بخش اول پایه و بخش دوم سخت کننده می‌باشد که شرکت تولید کننده این نوع رنگ را در ظرف‌های جدا تولید میکند و صرف کننده هنگام استفاده آن‌ها را باهم ترکیب می‌کند.

 

رنگ های صنعتی به 6 دسته تقسیم می‌شود

 

1.رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی یا پوشش کف اپوکسی جزرنگ‌های صنعتی 2 جرئی می‌باشد که ترکیبی از رزین اپوکسی و سفت کننده است تا بتواند یک روکش محکم باشد. رزین موجود در رنگ باعث براقی سطح و اپوکسی در برابر لکه و خراش‌های سطحی مقاوم می باشد.

رنگ اپوکسی به دلیل مقاومت و با دوام بودن در برابر خراش و لکه برای کف گاراژ، آشپزخونه، پارکینگ، زیر زمین و پوشاندن کف استفاده می‌شود.

اپوکسی جانشین مناسبی برای رزین آلکید هوا خشک است.

 

2.رنگ‌ پلی اورتان

پلی یورتان یا پلی اورتان از رنگ‌های صنعتی 2 جزئی بر پایه رزین پلی اورتان است که زمان خشک شدن آن بسیار کم است و در برابر نور خورشید، اسید، باز و مواد شیمیایی مقاوم می‌باشد و ضربه پذیری بالایی دارد.

به دلیل مقاومت و چسبندگی بالا که دارد آخرین لایه رنگ روی سطوح می‌باشد.

کاربرد رنگ پلی یورتان در بیمارستان ها، آزمایشگاه، نرده‌های آهنی، کشتی، تانکر، قطعات خودرو و ماشین آلات کشاورزی است.

انواع رنگ صنعتی

 

3.رنگ‌ ترموپلاست

از رنگ‌های یک جزئی می‌باشد که روی سطوح سیمانی و آسفالت به کار می‌رود زیرا چسبندگی بالا، ضربه پذیری بالا و در سایش مقاوم است. رنگ ترموپلاست مخصوص جاده است.

 

4.رنگ‌ کوره‌ای 

رنگ کوره‌ای یا رنگ پودری به 2 صورت مایع و پودر تولید می‌شود. این رنگ با حرارت بالا خشک می‌شود و به علت مقاومت بالا در برابر عوامل خارجی مانند آب و هوا و انواع شوینده ها برای لوازم خانگی، اتومبیل سازی، کابینت سازی، صنایع فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کاربرد رنگ صنعتی

 

5.رنگ‌ مقاوم حرارت

از رزین هایی بر پایه معدنی استفاده می‌شود و دمایی بین 200 تا 600 درجه سانتی گراد را میتواند تحمل کند در صورتی که تحمل گرمایی اپوکسی و پلی اورتان بین 100 تا 120 درجه می‌باشد. رنگ های مقاوم حرارتی روی سطوحی که در در مقابل دمای بالا قرار می‌گیرند مانند دیواره داخل کوره، دودکش، دیواره داخلی شومینه و وسایل کارخانه های شیمیایی استفاده می‌شود.

 

6.رنگ آلکیدی هوا خشک

این رنگ‌ها بر پایه رزین آلکیدی هستند که نیازی به زیر سازی ندارن و در هر شرایط آب و هوایی خشک می‌شوند.

چسبندگی قوی، ماندگاری و مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی از دیگر ویژگی‌های بارز این رنگ می‌باشد و در تجهیزات اداری، ساختمانی و وسایل پارک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رنگ‌های هوا خشک انواع مختلفی دارد.

 

دیدگاه شما درباره این مطلب