shape shape

رنگ مخصوص خط کشی آسفالت+ 4روش اجرا

11 مهر 1402

اخبار و مقالات

shape
img
رنگ مخصوص خط کشی آسفالت+ 4روش اجرا

11 مهر 1402

اخبار و مقالات

ورود گسترده و سریع خودرو باعث شد تا نیاز به شبکه ای به جهت تردد این وسیله نقلیه احساس شود. رنگ خط کشی آسفالت چیست؟ تا به حال به این موضوع فکر کردید که خط کشی جاده ها چه کمکی به راننده ها و عابرین می‌کنند؟ امروزه از رنگ‌های ترافیکی به منظور تعیین محدوده‌های خاص تردد برای عابرین پیاده و همچنین خودروها استفاده می‌شود و به کاهش خطرات ناشی از حوادث کمک می‌کند.

 

رنگ خط کشی آسفالت

انسان‌ها برای نظم و ایمنی بیشتر در شهرها و خیابان ها انواع رنگ ترافیکی و ماشین‌های رنگ پاش را اختراع کردند و به دنبال رنگ‌ ترافیکی چیست؟ هستند که مشکلاتی برای زیست محیط به وجود نیاید. امروزه رنگ ترافیکی بدون هیچ ضرری برای محیط زیست، بیشتر در کشورهای صنعتی تولید و استفاده می‌شود.

 خط­­‌کشی‌های برجسته که دردو سمت برخی از جاده‌ها و اتوبان‌ها دیده می‌شود اسکریدمی هستند، زیرا ممکن است رانندگی در مسیرهای مستقیم باعث یکنواختی یا هیبنوتیزم شوند. رنگ‌های خط کشی سه دسته هستند رنگ خط کشی سرد، رنگ خط کشی گرم و رنگ خط کشی چند جزئی؛ رنگ ترافیک سرد با رنگ ترافیک گرم تفاوت‌هایی دارن رنگ ترافیک گرم به دمای بالایی برای ایجاد خط کشی نیاز دارد اما رنگ ترافیکی سرد بعد از تبخیر حلال و تشکیل فیلم جامد اماده خط کشی می‌شود.

اجرای رنگ ترافیکی

انواع رنگ خط کشی اسفالت ترافیکی

رنگ‌های ترافیکی به سه دسته تقسیم شده‌اند

-1رنگ‌های ترافیکی گرم

رنگ‌های ترافیکی گرم بر پایه رزین‌های هیدروکربنی و آلکیدی هستند های ترافیکی گرم برای آزادراه‌ها و مسیرهای پر حجم مناسب می‌باشد و به دلیل سرعت خشک شدن بالای آن مورد استقبال قرارگرفته است. از ویژگی‌های این نوع رنگ چسبندگی زیاد و خواص فیزیکی_مکانیکی خوب می‌باشد و در ضخامت‌های نسبتاً بالا اجرا می‌شوند.

 

-2رنگ ترافیکی سرد

رنگ‌ سرده آکریلیک ترموپلاست

این رنگ بر پایه رزین‌های آکریلیک ترموپلاست و بر پایه آب بوده است. ازاین رنگ برای خط کشی جاده‌ها در داخل و خارج از شهر و خطوط منقطع و ممتد استفاده می‌کنند.

 

رنگ سرد کلروکائوچو

این رنگ بر پایه رزین‌های آلکیدی اصلاح شده با کلر و کائوچو می‌باشد و خواص مطلوبی دارد همچنین از این نوع رنگ در خط‌کشی‌های ممتد و منقطع داخل و خارج از شهر استفاده می‌شود.

 

-3رنگ‌های ترافیکی چند چزئی

 رنگ‌های چند جزئی بر پایه آکریلیک‌های ترموست هستند و توسط هاردنرهای پراکساید پخته می‌شوند. از این نوع رنگ برای خط کشی خطوط عابر پیاده، کانال‌های عبور و مرور و علائم هشدار برای سرعتگاه‌ها با ضخامت حدود ۲ میل استفاده می‌کنند.

 

رنگ مخصوص خط کشی اسفالت

آسفالت یک سطح نیمه انعطاف پذیر می‌باشد که اجازه نمی‌دهد بسیاری از انواع رنگ‌های ترافیکی به آن نفوذ کند. استفاده از رنگ‌های ترافیکی سرد مانند آکریلیک باعث می‌شود خط کشی های آسفالت به صورت ثابت و مداوم در کف خیابان باقی بمانند و از پوسته پوسته شدن یا برآمدن آنها جلوگیری می‌کند؛ این رنگ بر پایه آب می‌باشد هیچگونه آسیبی به سطح آسفالت وارد نمی‌کند بسیاری از پیمانکاران این حوزه از این رنگ‌ها برای خطوط پارکینگ ها و خط کشی اسفالت خیابان استفاده می‌کنند.

شرکت هومن شیمی فام (رنگ جمیل) تولید کننده انواع رنگ‌های ساختمانی، ترافیکی، اپوکسی، صنعتی و جدولی و... می‌باشد. شما عزیزان برای خرید عمده رنگ صنعتی و یا خرید عمده رنگ ساختمانی می‌توانید به آدرس و شماره تماس زیر مراجعه کنید و با استفاده از مشاوره رایگان و علاوه بر بررسی دقیق قیمت، پاسخ تمامی سوالات خود را از کارشناسان دریافت کنید

تلفن تماس با کارشناسان رنگ جمیل

02191013752

02122093043

آدرس: تهران_ خیابان آزادی_ روبروی استاد معین_ پلاک ۵۳۵_ طبقه ۳_ واحد ۳

طریقه اجرای رنگ ترافیکی در تهران| رنگ جمیل

عوامل موثربرماندگاری رنگ‌های ترافیکی

-1کیفت رنگ

داشتن تاییدیه‌ها و استانداردها یکی از عوامل موثر بر عملکرد و ماندگاری رنگ‌های ترافیکی است، ماندگاری و دوام بالای این رنگ‌ها به کیفیت مناسب و استانداردهای آن بستگی دارد.

 

 

-2کیفیت دانه های شیشه ای

دانه‌های شیشه‌ای باعث می‌شوند نور تابیده شده به رنگ بازتاب شود اگر رنگ ترافیکی کیفیت مناسبی داشته باشد با گذشت زمان دچار افت در نور بازتابی نمی‌شود.

 

-3وضعیت ترافیک

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود ماندگاری رنگ‌های ترافیکی پایین بیاید ترافیک پر حجم است هرچقدر ترافیک کم تر باشد ماندگاری رنگ بیشتر می‌شود.

 

رنگ اپوکسی روی آسفالت

یکی از رنگ‌هایی که در خانواده رنگ صنعتی چیست؟ قرار دارد رنگ اپوکسی است. قطعاً بارها در خیابان با خط‌کشی‌هایی با رنگ‌های سفید، زردو... روبه رو شده‌اید این رنگ‌های صنعتی بر پایه رزین‌های آکریلیک و اکلیل کلروکائوچو تولید می‌شوند ودر دسته رنگ‌های ترافیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از این رنگ ها می‌توان در خصوص خط کشی عابر پیاده، نشانگذاری علائم راهنمایی و رانندگی و ... استفاده کرد. رنگ‌های اپوکسی ترافیکی باتوجه به کاربردهایی که دارند در زمینه‌های مختلف دسته‌بندی می‌شوند.

 

اپوکسی ترافیکی گرم

از رنگ‌های اپوکسی گرم به دلیل خشک شدن سریع و راحت برای بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها استفاده می‌کنند، زیرا حجم تردد اتومبیل‌ها در بزرگراه‌ها بالا است و نمی‌توان ورود اتومبیل‌ها را به اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها منع کرد.

 

رنگ اپوکسی ترافیکی سرد

رنگ‌های اپوکسی سرد بین ۵۰۰ تا ۶۰۰۰ میکرون هستتند و به جهت خط کشی مورد استفاده و استقبال قرار گرفته‌اند. رنگ‌های سرد به دسته‌های متعددی تقسیم می‌شوند که می‌توانیم به رنگ‌های اپوکسی ترافیکی بر پایه رزین‌های کلر و کائوچو، رنگ‌های برگ‌های رزین‌های آکریلیک ترموپلاستیک، رنگ‌های پلیورتان دو جزئی و رنگ اپوکسی ترافیکی اپوکسی دو جزئی اشاره کنیم.

 

رنگ‌های چند جزئی

برای اینکه بتوانیم رنگ‌های چند جزئی را تولید کنیم نیاز به اختلاط چند ماده و یک واکنش گرمازا داریم. رنگ‌های چند جزئی حالت چسبندگی بالایی بر روی آسفالت و بتن دارند و معمولاً برای خط‌کشی‌ها و علامت گذاری خطوط عابر پیاده استفاده می‌شوند.

6 ویژگی رنگ ترافیکی با کیفیت

-1 وجود مقاومت سایشی بالا

-2 داشتن مقاومت عالی در برابر آب و هوا

-3 چسبندگی عالی به بتن و آسفالت

-4 سرعت خشک شدن بالا

-5 عدم تغییر فام با تابش نور آفتاب

-6 داشتن دانه بندی‌های مناسب در رنگ‌ها

 

مهم‌ترین ویژگی های رنگ اپوکسی ترافیکی

رنگ‌هایی که برای خیابان‌ها استفاده می‌شود باید در برابر هرگونه ضربه و عوامل مکانیکی و تاثیرات نور خورشید مقاومت بالایی داشته باشند. هر چقدر رنگ‌های ترافیکی از سرعت خشک شدگی بالاتری برخوردار باشند استفاده از آن مطلوب تر بوده و خواص تیکسوتروپی بالاتری خواهد داشت؛ از مهمترین ویژگی‌های رنگ اپوکسی می‌توان به قدرت بالای ماندگاری آن اشاره کرد این رنگ‌ها بر روی جاده و آسفالت استفاده می‌شوند به همین دلیل در باد و بوران مقاوم بوده و در برابر زنجیر چرخ‌ها در زمستان از روی آسفالت‌ها پاک نمی‌شوند این رنگ نسبت به سایر رنگ های ترافیکی طول عمر بیشتری دارد.

 

4 روش اجرای رنگ ترافیکی بر روی آسفالت

-1روش دستی

اولین و سنتی‌ترین روش اجرای رنگ ترافیکی به صورت دستی می‌باشد که عموماً از یک غلطک یا کاردک برای اجرای آن استفاده می‌کنند همچنین در روش دستی از رنگ های آکریلیک چند جزئی استفاده می‌شود.

 

-2روش اسپری

پرکاربردترین روش در اعمال رنگ ترافیکی روش اسپری کردن می‌باشد که با استفاده از ماشین آلات خاص رنگ‌ها را بر روی سطح به صورت دقیق اسپری می‌کنند.

 

-3روش اسکرید

در روش اسکرید، رنگ مخلوط مذاب بر روی سطح به صورت یکنواخت اعمال می‌شود زمان خشک شدن روش اسکرید کوتاه است و علاوه بر آن ضخامت بالایی به همراه دارد.

-4روش اکستروژن

آخرین روش اجرای رنگ ترافیکی بر روی آسفالت اکستروژن است. در این روش رنگ مخلوط شده در گرمکن‌ها حرارت داده می‌شوند بعد از ذوب شدن رنگ با استفاده از ماشین‌های مخصوص خطکشی ها برروی اسفالت اعمال می‌شود.

 

سخن پایانی

یکی از عوامل مهم در کیفیت خط کشی جاده‌ها نظارت دقیق بر نحوه اجرا در طول پروژه و کیفیت رنگ مورد نظر است. رنگ خط کشی آسفالت از مهم‌ترین مسائلی است که امروزه به آن توجه بسیاری می‌شود؛  بنابراین اگر خط‌کشی‌های منظم و مطابق با استانداردها در سطح جاده‌ها و خیابان‌ها استفاده نشود شاهد تصادفات و درگیری‌های زیادی بین عابران پیاده و رانندگان می‌شویم.

 شرکت هومن شیمی فام رنگ جمیل در زمینه پخش انواع رنگ‌های ترافیکی کمک می‌کند تا با قیمت مناسب به صورت عمده رنگ مورد نظرتان را خریداری نمایید شما می‌توانید برای سفارش عمده و جزئی رنگ ترافیکی با کارشناسان رنگ جمیل تماس بگیرید؛ همچنین برای همکاری با خط کشی جاده با تیم حرفه ای جمیل به آدرس و یا شماره تلفن زیر مراجعه کنید.

تلفن تماس با کارشناسان رنگ جمیل

02191013752

02122093043

آدرس: تهران_ خیابان آزادی_ روبروی استاد معین_ پلاک ۵۳۵_ طبقه ۳_ واحد ۳

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
avatar

محمدرضا ثنایی

مطلب خیلی خوب بود دستتون درد نکنه

24 بهمن 1402

مدیریت

نظر لطف شماست خوسحالیم که نظرتون رو تونستیم جلب کنیم. حتما در پست های بعدی درباره رنگ های مخصوص آسفالت مطالب بیشتری خواهیم گذاشت.

ارسال دیدگاه