shape shape

پاک کردن رنگ خشک شده | بهترین روش ها برای پاک کردن رنگ خشک شده

05 مرداد 1402

اخبار و مقالات

shape
img
پاک کردن رنگ خشک شده | بهترین روش ها برای پاک کردن رنگ خشک شده

05 مرداد 1402

اخبار و مقالات

اگر در مراحل اولیه که رنگ به لباس یا هر سطحی برخورد می کند بتوانید آن را از بین ببرید، در نهایت سطح یا لباس به خوبی تمیز می شود و احتمال زیاد هیچ گونه ردی به جای نمی ماند اما پاک کردن رنگ خشک شده نسبت به رنگ تازه تا حدودی سخت تر است و احتمال پاک شدن آن به طور کامل نیز بعید است. بنابراین لازم است از روش های اصولی تری برای از بین بردن رنگ خشک شده و پاک کردن انواع لکه رنگ استفاده کنیم.

رنگی شدن سطح یا لباس به صورت ناخواسته در هر حالتی ممکن است بوجود بیاید، به عنوان مثال در حالی که مشغول رنگ آمیزی دیوارهای منزل با رنگ روغنی یا رنگ پلاستیکی هستید ممکن است رنگ بر روی سرامیک یا پارکت کف منزل ریخته و در نهایت زیبایی آن را از بین ببرد، یا در حال رنگ آمیزی سقف هستید که رنگ به لباس هایتان برخورد می کند و در نتیجه آن چیزی که نباید اتفاق افتاده است. اما ممکن است شما پس از خشک شدن لکه با آن مواجه شوید و اینجا است که مساله سخت می شود. پس با ما همراه باشید...

پاک کردن رنگ خشک شده

هرچقدر که برای رنگی شدن وسیایل ناراحتی کنیم قطعا تاثیری ندارد و به قول معروف دردی دوا نمی شود، پس بهتر است به فکر راه چاره باشیم.

نحوه پاک کردن رنگ آکریلیک خشک شده

رنگ آکریلیک قبل از آنکه خشک شود می توان با ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی به راحتی آن را پاک کرد اما در صورتس که رنگ خشک شده باشد با توجه به حجم رنگ می توان از روش هایی مانند تفنگ گرم بر روی سطح چوبی استفاده کرد. اما در رابطه با پاک کردن رنگی که خشک شده از روی لباس ابتدا باید به جنس لباس و اندازه لکه دقت کنید زیرا در صورتی که پارچه ظریف و نوع خاصی باشد پاک کردن آن نیز سخت تر است اما در پارچه های مقاوم می توان با استفاده از استون رنگ خشک شده را پاک کرد.

نحوه پاک کردن رنگ پلاستیک خشک شده

با توجه به اینکه خلال رنگ پلاستیک آب است بنابراین یکی از بهترین پاک کننده ها برای این رنگ آب است امــا در صورتی که خشک نشده باشد و برای رنگ خشک شده به مواد دیگری مانند مایع ظرفشویی، سرکه یا صابون نیاز است. برای پاک کردن رنگ پلاستیک خشک شده از روی دیوار ابتدا با شی تیز به آرامی و با ملایمت رنگ را از روی دیوار بردارید و حتما دقت کنید که دیوار آسیب نبیند. سپس با اسفنج نرم و مرطوب به آرامی بر روی سطح باقی مانده فشار دهید تا کمی رطوبت به دیوار اثر کند، سپس به احتمال زیاد بخش زیادی یا به صورت کلی رنگ از دیوار پاک می شود و می توانید این مراحل را چندبار تکرار کنید تا رنگ به صورت کامل از بین برود.

پاک کردن انواع لکه رنگ

برای پاک کردن انواع لکه رنگ ایتدا باید بدانیم چه نوع رنگی با چه نوع سطحی تماس داشته است تا بتوانیم با توجه به نوع رنگ و سطح مورد نظر بهترین روش را در نهایت انتخاب کنیم،. همچنین نکته دیگری که در پاک کردن انوع لکه های رنگ باید به آن توجه کنیم تازه یا خشک بودن رنگ است، زیرا همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد پاک کردن رنگ تازه آسان تر از رنگ خشک شده است.

بنابراین در هر صورت لکه رنگ شما پلاستیک، یا لکه رنگ روغنی است ابتدا لازم است به خشک یا تازه بودن آن توجه کنید، اگر رنگ تازه باشد به راحتی می توانید با حلال رنگ آن را از روی ظح حتی لباس یا سطوح حساس از بین ببرید و در نهایت با یک دستمال نمدار لکه نهایی را نیز پاک کنید. امــا اگر لکه رنگ خشک شده باشد مساله متفاوت است و لازم است نکاتی را هنگام پاک کردن انواع لکه های رنگ در نظر بگیرید که مواردی مانند نوع سطح، ضخامت یا حساس بودن سطح و... را شامل می شود.

پاک کردن رنگ از روی لباس

به صورت کلی برای پاک کردن انواع رنگ از روی لباس ابتدا به نوع پارچه لباس توجه کنید اگر پارچه ضخیم است می توانید ابتدا با یک جسم نسبتا تیز رنگ را کمی بتراشید تا مقدار زیادی از رنگ از بین برود اما اگر پارچه نازک است با تراشیدن رنگ احتمال آسیب به پارچه وجود دارد. پس سوال بوجود می آید که اگر پارچه نازک باشد یا لباس حساسی باشد چگونه لکه رنگ را پاک کنیم؟! در این حالت ابتدا با پارچه نمدار چند دقیقه لکه رنگ را ماساژ می دهیم تا کمی رنگ نرم شود و سپس می توانیم به سادگی لکه رنگ را پاک کنیم.

این روش برای اغلب رنگ ها عملی است و می توانید لکه رنگ پلاستیک، رنگ روغن و... را به راحتی با این روش از انواع سطوح از جمله پارچه، میز، صندلی و... پاک کنید.

کلام آخر

پاک رکدن رنگ خشک شده از جمله دغدغه های بسیاری از افراد است، بخصوص افرادی که به تازگی بخشی از منزل خود را رنگ آمیزی کرده و یا به گونه ای با رنگ در تماس هستند، از این رو در این مطلب تلاش شد تا روش های مختلفی برای پاک کردن رنگ خشک شده پیشنهاد شود که می توانید با این راهکارها بسیاری از رنگ ها را از روی سطوح مختلف از جمله لباس ه خوبی از بین ببرید.

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده است

ارسال دیدگاه