shape shape

ترفند رفع بوی تینر | چگونه بوی تینر را به راحتی از بین ببریم؟

24 اسفند 1402

اخبار و مقالات

shape
img
ترفند رفع بوی تینر | چگونه بوی تینر را به راحتی از بین ببریم؟

24 اسفند 1402

اخبار و مقالات

برای رقیق کردن رنگ از ماده‌ای مایع و شیمیایی به نام تینر استفاده می‌شود که به سهولت در رنگ آمیزی نیز کمک می‌کند. باوجود کاربردهای زیادی که تینر دارد، اما این ماده بوی بدی دارد و قطعا ترکیب آن با رنگ نیز باعث تشدید بوی آن می‌شود‌. از طرفی دیگر با تماس تینر با هر سطحی، بوی تینر به آن منتقل می‌شود و به دلیل تند و تیز بودن این بو، همه در صدد رفع آن خواهند بود. به علاوه بوی تینر برای سلامتی خطر دارد و موجب آسیب به بدن می‌شود. تینر ممکن است که با دست، فرش، لباس و سایر سطوح تماس داشته باشد و باعث بوی بد آن‌ها شود که در این شرایط می‌توان با ترفند رفع بوی تینر و استفاده از راهکار‌هایی که وجود دارد، این بو را از بین برد. برای خلاص شدن از بوی تینر و یادگیری اصول و ترفندهای مختلف این بوی اذیت‌کننده، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

ترفند رفع بوی تینر

 

رفع بوی تینر از روی لباس

اگر لباسی دارید که بوی تینر گرفته است، قطعا پوشیدن و استفاده از آن باعث آزار و اذیت شما و دیگران می‌شود. اما از بین بردن بوی تینر از روی ترفندهای خاص خود را دارد و با بکارگیری این ترفندها می‌توان از بوی تینر خلاص شد. در ادامه چند روش موثر برای رفع بوی تینر از روی لباس بیان شده است.

 

• استفاده از سرکه سفید برای از بین بردن بوی تینر از روی لباس

برای از بین بردن بوی تینر از روی لباس باید محلولی از آب ولرم و دو فاشق غذاخوری سرکه سفید را تهیه نمود و سپس لباسی که بوی تینر گرفته است را به مدت نیم ساعت در آن خیساند و بعد از این مدت آن‌ها را با آب سرد شستشو داد.

 

• استفاده از عصاره وانیل برای از بین بردن بوی تینر از روی لباس

ترفند دیگری که برای از بین بردن بوی تینر می‌توان بکار گرفت، استفاده از عصاره وانیل است. برای بکارگیری این روش باید لباس‌هایی که بوی تینر را به خود گرفته‌اند را به صورت جداگانه در ماشین لباسشویی قرار داده و دو پیمانه عصاره وانیل را در آن ریخته و بعد از رسیدن زمان شستشو به نیم، لباسشویی را خاموش کرده و بعد از 1 الی 2 ساعت، مقداری مواد شوینده به مخزن ریخته و اجازه دهید که لباس‌ها شسته شود‌.

 

• استفاده از مایع ظرفشویی برای از بین بردن بوی تینر از روی لباس

رفع بوی بد تینر از روی لباس با استفاده از مایع ظرفشویی نیز امکان‌پذیر است. برای انجام این کار باید ابتدا لباس‌ها را به مدت 10 دقیقه با مقدار کمی پودر لباسشویی خیساند و سپس آن‌ها را با یک چهارم فنجان از مایع ظرفشویی شستشو داد.

 

رفع بوی تینر از روی دست ها

ما با دستهایمان کارهای روزانه و مهمی مانند غذاخوردن را انجام می‌دهیم و درصورتی که دست‌ها به بوی بد تینر آغشته شوند، قطعا اذیت خواهیم شد و از بین بردن این بو ضرورت پیدا می‌کند. مواد و ترکیبات مختلفی وجود دارد که به از بین بردن بوی تینر از روی دست‌ها کمک می‌کند که در ادامه برخی از این روش‌ها بیان شده است.

 

• استفاده از پوست پرتقال برای از بین بردن بوی تینر از روی دست‌ها

روش موثری که برای رفع بوی تینر از روی دست‌ها وجود دارد، استفاده از پوست پرتقال است. برای بکارگیری این روش فقط کافی است که پوست پرتقال را رنده کرده و آن را بر روی دست‌های خود بمالید تا بوی تینر از بین برود.

 

• استفاده از روغن زیتون برای از بین بردن بوی تینر از روی دست‌ها

با آغشته کردن دست‌ها به روغن زیتون نیز می‌توان بوی تینر را از روی دست‌های خود از بین برد.‌ درصورتی که روعن زیتون ندارید نیز می‌توانید از روغن بچه استفاده کنید.

 

• استفاده از بوراکس و صابون برای از بین بردن بوی تینر از روی دست‌ها

بوراکس پودری سفید رنگ و تشکیل شده از کریستال‌های نرم است که به راحتی در آب حل می‌شود. با ترکیب این پودر با صابون و شستن دست‌هایی که بوی تینر به خود گرفته‌اند، می‌توانید متوجه از بین رفتن بوی تینر شوید. نکته‌ای که وجود دارد این است که نباید بوراکس را به مدت طولانی بر روی دست‌ها آغشته کنید زیرا احتمال سوختی پوست وجود دارد.

 

• استفاده از مایع ظرفشویی برای نمک برای از بین بردن بوی تینر از روی پوست

ترکیب مایع ظرفشویی و نمک نیز ترکیبی موثر برای از بین بردن بوی تینر از روی دست‌ها است. برای انجام این ترفند باید دو قاشق چایخوری نمک را با مقداری مایع ظرفشویی مخلوط کنید و سپس دست‌های خود را به خوبی با آن آغشته کنید و بعد از یک دقیقه مالش دادن آن‌ها را شستشو دهید.

 

رفع بوی تینر از روی فرش

نفوذ کردن بوی تینر به فرش نیز باعث بوی بد آن شده و قطعا این بو در کل فضا پخش خواهد شد. ترفندهای مختلفی برای از بین بردن بوی تینر از روی فرش وجود دارد که کاربردی‌ترین آن‌ها در ادامه توضیح داده شده است.

 

• استفاده از الکل برای از بین بردن بوی تینر از روی فرش

به منظور از بین بردن بوی تینر از روی فرش با استفاده از الکل، باید پارچه‌ای سفید و تمیز را با مقداری از الکل آغشته نمود و چند بار بر روی قسمتی از فرش که بوی تینر گرفته است کشید تا بوی از بین برود.

 

• استفاده از جوش شیرین و روغن برای از بین بردن بوی تینر از روی فرش

ترکیب جوش شیرین و روغن، ترکیب موثر دیگری برای رفع بوی تینر از روی فرش است. برای بکارگیری این روش باید دو فنجان جوش شیرین را با چند قطره روغن روشن مخلوط کنید. البته قبل از آن باید پارچه‌ای سفید و تمیز را به قسمتی از فرش که تینر بر روی آن ریخته شده است بکشید تا آن قسمت خشک شود. سپس باید ترکیب تهیه شده را در قسمت موردنظر ریخته و اجازه دهید که یک ساعت باقی بماند. در نهایت با جارو برقی آن قسمت را جارو بکشید.

 

رفع بوی تینر از فضای داخلی ساختمان

 

رفع بوی تینر از فضای داخلی ساختمان

درصورتی که به دلیل رنگ کاری ساختمان و یا هر علت دیگری، بوی تینر در فضا پخش شده باشد، بهتر است که برای حفظ سلامتی خود و خلاص شدن از این بوی آزار دهنده، هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهید‌. در ادامه بهترین راهکارها برای رفع بوی تینر از فضای داخلی ساختمان بیان شده است.

 

• استفاده از دانه قهوه برای از بین بردن بوی تینر از فضای داخلی ساختمان

دانه قهوه با بوی خوشی که دارد، قابلیت جذب بوی بد تینری که در فضای داخلی ساختمان است را نیز دارد. برای بکارگیری این روش باید دانه‌های قهوه را تا زمانی که بوی تینر از بین نرفته است در قسمت‌های مختلف اتاق قرار داد.

 

• استفاده از زغال چوب برای از بین بردن بوی تینر از فضای داخلی ساختمان

ترفند و راهکار دیگری که برای از بین بردن بوی تینری که در فضای داخلی ساختمان پخش شده است وجود دارد، قرار دادن زغال چوب در قسمت‌های مختل است که باعث جذب بوی نامطبوع خواهد شد.

 

• استفاده از آمونیاک برای از بین بردن بوی تینر از فضای داخلی ساختمان

استفاده از آمونیاک نیز برای رفع بوی بد تینر از فضای داخلی ساختمان موثر است. برای بکارگیری این ترفند باید یک قاشق غذاخوری آمونیاک را در مقداری آب سرد ترکیب نموده و آن را در اتاق قرار داد تا هوا تهویه شود و بوی تینر از بین برود.

 

• استفاده از لیمو برای از بین بردن بوی تینر از فضای داخلی ساختمان

با برش دادن چند عدد لیموی تازه و خوش بو و قرار دادن آن‌ها در قسمت‌های مختلف داخلی ساختمان نیز می‌توان از بوی بد تینر خلاص شد. لیمو باعث جذب بوی تینر شده و به خوشبو شدن هوا کمک می‌کند.

 

آیا خوابیدن در اتاقی که بوی تینر می‌دهد بی‌خطر است؟

یکی از سوالات رایجی که برای افرادی که به تازگی ساختمان خود را رنگ کرده‌اند به وجود می‌آید این است که، آیا خوابیدن در اتاقی که بوی تینر می‌دهد بی‌خطر است؟ تینر ماده‌ای شیمیایی است که در صورت استفاده از آن در فضایی که هوا تهویه نشود، قطعا آسیب‌ها و خطراتی برای سلامتی خواهد داشت. اما درصورتی که از رنگ‌های باکیفیت استفاده شده باشد و هوا نیز تهویه شود، خوابیدن در اتاقی که بوی تینر می‌دهد مشکل خاصی به وجود نخواهد آورد. اما در صورتی که بوی تینر شدت زیادی دارد و با ماندن در آن فضا دچار سردرد و سرگیجه می‌شوید بهتر است که از خوابیدن در آن محیط اجتناب کنید. همچنین برای از بین رفتن هر چه سریع‌تر بوی تینر در فضا، بهتر است که از راهکارهای ذکر شده استفاده کرد.

 

عوارض تینر برسلامتی

تینر یکی از مهم‌ترین موادی است که در هنگام رنگ آمیزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما درصورتی که در هنگام استفاده از این ماده شیمیایی برخی اصول و نکات رعایت نشود، عوارضی را برای سلامتی به همراه خواهد داشت. در ادامه برخی از عوارض تینر بر سلامتی بیان شده است.

  • تنفس بیش از حد بوی تینر، منجر به سخت شدن تنفس و آلرژی تنفسی خواهد شد.

  • مشکلات گوارشی مانند، دل درد و دل پیچه، تهوع و استفراغ، در صورت خوردن تینر.

  • تماس مستقیم تینر با پوست باعث تحریک و خشکی پوست به خصوص افرادی که پوست حساسی دارند می‌شود.

  • به دلیل شیمیایی بودن تینر، استفاده مکرر از آن باعث مسمومیت مزمن می‌شود‌.

  • اختلال در سیستم عصبی مرکزی و مغز و عملکرد عصبی

 

نتیجه‌گیری

تینر یکی از موادی است که برای رنگ آمیزی با رنگ ترکیب شده و کمک زیادی به سهولت در رنگ آمیزی می‌کند. اما تینر بوی بد و آزار دهنده‌ای دارد و استشمام بوی این ماده شیمیایی باعث آسیب به سلامتی می‌شود. اما روش‌ها و راهکارهای مختلفی برای از بین بردن بوی تینر وجود دارد که باتوجه به سطحی که به تینر آغشته شده است باید راهکار مناسب را استفاده کرد. ما نیز در این مقاله به روش‌ها و راهکارهای مناسب برای از بین بردن بوی بد تینر از روی فرش، لباس، دست و فضای داخلی ساختمان پرداختیم.

 

خرید رنگ ساختمانی از جمله موارد مهمی است که در نهایت تاثیر بسزایی در روحیه افراد دارد، از این رو در صورتی که قصد خرید رنگ دارید حتما لازم است نکات مهمی را قبل از خرید در نظر بگیرید تا بتوانید با خرید زیباترین رنگ ساختمان و بهترین رنگ از زیبایی آن لذت ببرید.

 

تلفن تماس با کارشناسان رنگ جمیل:

۰٩١٢١٤٨٨٥٧۰

 ۰٢١٩١۰١٣٧٥٢

 ۰٢١٢٢۰٩٣۰٤٣

 آدرس: تهران- خیابان آزادی - روبه‌رو استاد معین پلاک ٥٣٥ - طبقه٣- واحد3

 

 

سوالات متداول

1- چه راهکارهایی برای از بین بردن بوی تینر از روی دست وجود دارد؟

برای از بین بردن بوی تینر از روی دست می‌توان از پوست پرتقال، روغن زیتون، بوراکس و صابون، نمک و مایع ظرفشویی استفاده کرد.

2- تینر چه عوارضی برای سلامتی دارد؟

از جمله عوارض تینر می‌توان به مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی، مسمومیت مزمن، سردرد، حالت تهوع، اختلاف در سیستم عصبی و غیره اشاره نمود

3- آیا خوابیدن در اتاقی که بوی تینر می‌دهد خطر دارد؟

درصورتی که از رنگ باکیفیتی استفاده شود و فضا نیز تهویه مناسب داشته باشد، خوابیدن در اتاقی که بوی تینر می‌دهد مشکلی نخواهد داشت.

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده است

ارسال دیدگاه