رنگ های ایمنی را نام ببرید و توضیح دهید

رنگ های ایمنی را نام ببرید و توضیح دهید

16 اسفند 1399 0

رنگ های ایمنی را نام ببرید و توضیح دهید

تیم مدیریتی

رنگ ایمنی چیست؟

استفاده درست و به جا از رنگ‌ها باعث جلوگیری از حوادث می‌شود، به این رنگ‌ها رنگ ایمنی می‌گویند. ما با دیدن خیلی از رنگ‌ها متوجه خطر یا اطلاعاتی می‌شویم.

رنگ‌ها توسط عصب چشم به سیستم مرکزی اعصاب و دیگر اعضای بدن تاثیر می‌گذارند و موجب عکس العمل مختلف از انسان، نسبت به محیط و رنگ می‌شود.

همانطور که در مقاله رنگ دیوار پذیرایی و مقاله رنگ اتاق خواب پسرانه گفته شد، رنگ محیط تاثیر زیادی روی روحیه و روان افراد می‌گذارد و مطمئنا در محیطی که از رنگ‌های پر انرژی یا آرامش بخش به کار رفته است نحوه کار افراد بهتر است.

در آزمایش‌ها ثابت شده است که استفاده نادرست و نامناسب در محیط کارز موجب خستگی و غیبت کارکنان می‌شود، در صورتی که به کار بردن رنگ مناسب در فضای کار موجب شوق و اشتیاق کارکنان به کار و کاهش  خستگی آنان می‌شود.

استفاده از رنگ یکی از کارهای تکمیلی که به راحتی می‌تواند مفاهیم مهم و اساسی را در اختیار افراد قرار دهد. به کار بردن رنگ دیگر نیازی به توضیح و نوشتن ندارد و حتی افراد بی‌سواد هم مفهوم و اطلاعات مورد نظر را درک می‌کنند.

چشم در روز نسبت به رنگ زرد و سبز بیشترین حساسیت را دارد و در شب نسبت به آبی حساس است. در کنار این رنگ‌ها رنگ قرمز هم اضافه می‌شود و در صورت امکان این ۴ رنگ با هم استفاده می‌شوند تا در شب و روز کارایی داشته باشند.

در استفاده درست رنگ و رنگ آمیزی در محیط‌های مختلف استاندارد  ‌‌‌ISOاستاندارد OHSAS تاکید دارند. طبق استاندارد ANSI هر رنگ کاربرد خاصی دارد و باید در موقعیت مناسب استفاده شود.

 

کاربرد  و مفهوم رنگ ایمنی در صنایع

رنگ ایمنی قرمز

رنگ ایمنی قرمز برای وسایل ضد حریق، سطل شن، پتوهای خاموش کردن آتش، جعبه‌های فایرباکس، جعبه اعلام حریق استفاده  می‌شود.

برای ظروف مایعات آتش‌زا از رنگ قرمز استفاده می‌شود.

از رنگ ایمنی قرمز برای توقف مثل کلید و سوئیچ توقف اضطراری در ماشین‌های صنعتی و مانع‌های توقف کمک می‌گیرند.

رنگ ایمنی قرمز برای توجه نیز به کار می‌رود. در سیستم‌ها نور قرمز به معنی خطا و ناموفق بودن را نشان می‌دهد و فلاش قرمز خبر از خطرهای جدی و بزرگ می‌دهد. رنگ ایمنی قرمز نسبت به دیگر رنگ‌ها سخت دیده می‌شود و در شب دیده نمی‌شود.

در تداخل متقاطع راه آهن از رنگ قرمز و سفیدها استفاده می‌شود.

خرید رنگ ترافیکی 

مفهوم رنگ ایمنی زرد

رنگ ایمنی زرد برای اخطار به کار برده می‌شود. رنگ زرد هشداردهنده است و برای جلوگیری از خطرات فیزیکی  و محتاط بودن مانند افتادن، سر خوردن، لغزیدن و گیر افتادن بین دو چیز به کار برده می‌شود.

رنگ ایمنی سیاه در کنار رنگ ایمنی زرد برای اعلام هشدارهای خاص ویژه استفاده می‌شود. از رنگ ایمنی زرد برای خطوط ترافیکی به کار گرفته می‌شود.

برخی از رنگ ترافیکی زرد هستند و کاربرد دیگر رنگ زرد برای نشان دادن راهرو شلوغ و معابر شلوغ و غیره است. ایمن‌ترین رنگ برای نشان دادن خبر و توجه، رنگ زرد کهربایی است.

در دستگاه‌ها فلش زرد نشان دهنده چک کردن دوباره، تاخیر و احتیاط است. رنگ ایمنی زرد برای آگاه کردن افراد از خطر و حادثه است.

 

مفهوم رنگ ایمنی سبز

رنگ ایمنی سبز در شرایط اضطراری و ایمنی به کار می‌رود.  برای نشان دادن موقعیت ایمنی و وسایل کمک اولیه از رنگ سبز استفاده می‌شود. کاربرد دیگر رنگ سبز برای پرانکارد، ماسک ضد گاز، خروج اضطراری راه، مجاز بودن عبور وسیله نقلیه، تا سیاست حفاظتی است.

 نور سبز معمولا برای مطالعه و معاینه به کار گرفته می‌شود.

 

کابرد رنگ ایمنی آبی

رنگ ایمنی آبی مخصوص دستور است. رنگ آبی برای احتیاط و وسایل در حال تعمیر به کاربرده می‌شود. همانطور که این رنگ ایمنی را نشان می‌دهد، برای آگاهز و اطلاع رسانی و لزوم اقدام به یک عمل ویژه رنگ آبی به کار می‌رود.

خرید رنگ ترافیکی 

کاربرد رنگ ایمنی نارنجی

رنگ ایمنی نارنجی مانند رنگ زرد مخصوص اخطار است. برای اطلاع رسانی و هوشیاری از قسمت‌های خطرناک وسایل که ممکن است له کننده، شوک کننده و غیره باشد، دیده می‌شود.

رنگ نارنجی برای نشان دادن خطر مورد استفاده قرار می‌گیرد همچنین در مواردی نشان دهنده انرژی است.

 

توانایی دید رنگ ایمنی

چشم بیشترین حساسیت را نسبت به رنگ زرد دارد و در دورترین مسافت درخشانی بالایی دارد. رنگ ایمنی نارنجی و رنگ ایمنی قرمز جلب توجه می‌کنند.

برای دیده شدن رنگ‌ها از فاصله دور در زمینه سفید به کاربرده می‌شوند. از بین نورهای رنگ ایمنی قرمز، سبز و رنگ ایمنی آبی بهتر دیده می‌شود و بعد از نور آبی، نور سفید خوب شناخته می‌شود.

نور زرد و نارنجی نیست به دیگر نورها کمتر دیده می‌شود و به سختی قابل تشخیص است.

خلاصه کلام

رنگ ایمنی در بسیاری از موارد از بروز حوادث جلوگیری می‌کند و اطلاعات لازم را به افراد می‌رساند و از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

دیدگاه شما درباره این مطلب