5 روش پاک کردن رنگ از روی ماشین و شیشه ماشین

5 روش پاک کردن رنگ از روی ماشین و شیشه ماشین

02 اسفند 1400 0

5 روش پاک کردن رنگ از روی ماشین و شیشه ماشین

تیم مدیریتی

پس از گذراندن یک روز در محل کار، دیدن اثر رنگ روی بدن ماشین شما می تواند بسیار آزاردهنده باشد. ممکن است ناآگاهانه در جاده در اثر اجرای رنگ ترافیکی یا پاشش رنگ ساختمانی اتفاق افتاده باشد، اما اثرات نامطلوب رنگ اگر به خوبی مدیریت نشود، می تواند مشکل بزرگی باشد، اولین واکنش  شما باید این باشد که چگونه رنگ ماشین خود را در سریع ترین زمان ممکن پاک کنید. از این رو، بیایید راه های مختلفی را در مورد نحوه پاک کردن رنگ از روی ماشین وهمچنین پاک کردن گرده رنگ از روی ماشین به شما نشان دهیم:

 

5 راه برای پاک کردن رنگ از روی ماشین

پاك كردن رنگ از روي ماشين

  1. آب و صابون

 بعنوان اولین روش پاك كردن رنگ از روي بدنه ماشين باید در نظر بگیرید استفاده از آب و صابون برای پاک کردن رنگ پاشیده شده روی ماشین است. این بستگی به تازه بودن رنگ دارد. اگر رنگ تازه و خشک نشده باشد، روش آب و صابون به‌خوبی کار می‌کند. بااین‌حال، بسته به آب‌وهوا نیز، ممکن است بدتر شود. رنگ در هوای آفتابی سریع‌تر و در هوای مرطوب کمی کمدتر خشک می‌شود.

ابتدا باید انگشتان خود را روی رنگ بکشید. اگر به‌راحتی جدا می‌شود، آب و صابون می‌تواند رنگ را از روی ماشین شما پاک کند. مراحل زیر در مورد نحوه پاک کردن رنگ ماشین با آب و صابون آورده شده است.

مرحله 1: مخلوطی از آب و صابون درست کنید

یک سطل تمیز تهیه کنید، آب گرم بریزید و از صابون برای ایجاد کف غلیظ استفاده کنید. یکپارچه تمیز، ترجیحاً از یک ماده نرم و نخی تهیه کنید. (استفاده از پارچه کثیف ممکن است حل مشکل را دشوارتر کند همچنین، ممکن است بقایای کثیفی وجود داشته باشد که می‌تواند ساینده باشد و ماشین شمارا خراش دهد) درحالی‌که می‌خواهید رنگ را از روی وسیله نقلیه خود پاک‌کنید.

مرحله 2: به‌آرامی پاک کردن از روی سطح

شما نباید به سطح فشار وارد کنید زیرا این‌گونه رنگ از روی ماشین پاک نمی‌شود. بهتر است به‌آرامی و از لبه‌ها شروع کنید. آن را به‌آرامی بردارید تا کاملاً جدا شود. برای تمیز کردن آن عجله نکنید، زیرا ممکن است خش‌دار شود، که می‌تواند باعث کند شدن آن و طولانی‌تر شدن روند پاک شدن شود.

مرحله 3: دستمال را مکرر بشویید

پارچه را بشویید، کمی تمیز کنید، دوباره آبکشی کنید و تمیز کنید. که کار با آن را آسان‌تر می‌شود. اگر رنگ به‌راحتی جدا شد، ممکن است رنگ ماشین دیگری بوده باشد که روی ماشین شمارا اثر گذاشته یا ممکن است تازه اسپری شده باشد.

مرحله 4: سطح را خشک‌کنید

 در پایان پاك كردن لكه رنگ از روي ماشين وقتی تمام‌رنگ‌ها از بین رفت. برای آخرین بار به‌آرامی آن را تمیز کنید و در انتهای فرآیند آن را خشک‌کنید. خراش‌ها یا خطوط ناهمواری که نیاز به تعمیر دارند را بررسی کنید.

 استفاده از گزینه پاک‌کننده لاک ناخن برای پاك كردن رنگ روغن از روي بدنه ماشين

پاك كردن رنگ از روي شيشه ماشین

اگر گزینه آب و صابون ناموفق باشد، پاک‌کننده ناخن می‌تواند ناجی شما باشد. یک پاک‌کننده لاک ناخن بدون استون تهیه کنید. استون می‌تواند بدنه ماشین شمارا خراش دهد یا زبر کند. پیش‌نیازها فقط پاک‌کننده لاک ناخن و یکپارچه تمیز و نرم است.

رنگ روی ماشین با چی پاک میشه؟

برای از بین بردن رنگ خودرو یا بعبارتی از بین بردن رنگ روی ماشین با این روش، این راهنما را دنبال کنید.

یک‌تکه کوچک از دستمال (ترجیحاً از یک ماده نرم و نخی) را تا کنید، آن را بالاک پاک‌کن آغشته کنید و ناحیه‌ای را که آغشته به رنگ است تمیز کنید.

در یک مدت‌زمان کم تمیز کنید. سپس طرف دیگر پارچه را تا کنید، آن را بالاک پاک کن آغشته کنید و به تمیز کردن ادامه دهید. این کار را تا زمانی انجام دهید که تمام لکه‌های رنگ ماشین را پاک کنید.

قسمت تمیز شده را با آب بشویید تا از خراب شدن رنگ بدنه خودرو توسط لاک پاک کننده جلوگیری کنید. اگر در فرآیند تمیز کردن رنگ متوجه شدید که رنگ اصلی ماشین شما در حال جدا شدن است، تمیز کردن را متوقف کنید. در عوض، قسمت آسیب دیده را با آب بشویید.

  1. استفاده از رقیق کننده لاک

استون و رنگ ماشین نیز یکی از روش های پرکاربرد برای پاک کردن رنگ از بدنه ماشین است اما ممکن است متوجه شوید که رنگ از قبل خیلی خشک شده است. این ممکن است به این معنی باشد که پاک کننده لاک ناخن مؤثر نخواهد بود.

شما باید چیزی قوی‌تر بدست آورید. رقیق کننده لاک حلالی است که برای تمیز کردن رزین‌های روی چوب استفاده می‌شود و همچنین می‌توان از آن در فرآیند پاک کردن رنگ از ماشین استفاده کرد. در اینجا مراحل آسان برای حذف آن از ماشین خود با این روش آورده شده است.

مرحله 1: تهیه رقیق کننده و تمیز کننده لاک

مقدار کم‌تری به پارچه تمیز بمالید، اما به یاد داشته باشید که آب تمیز و گرم را در دسترس داشته باشید. کار را در قسمت‌های کوچک تمیز کنید. پس از مدتی متوجه خواهید شد که رنگ خودرو شروع به کنده شدن می‌کند. از آب گرم استفاده کنید تا فوراً آن را بشویید تا رنگ ماشین شما فرسایش نکند.

هنگام استفاده از این روش، باید با مقدار کمی تینر شروع کنید. اگر در مدت‌زمان کوتاه پاک نشد، می‌توانید مقدار زمان را بیشتر کنید. مدیریت پاک کردن یک قسمت کوچکتر از قسمت بزرگ‌تر آسان‌تر است.

مرحله 2: باقیمانده حلال رقیق کننده لاک را بشویید

پس از تمیز کردن، تینر باقی مانده روی بدنه خودرو را کاملاً بشویید. هر گونه باقیمانده می‌تواند رنگ اصلی ماشین شما را خراب کند. ممکن است مجبور شوید برای رنگ آمیزی کل ماشین پول خرج کنید.

  1. از بنزین استفاده کنید

بنزین یکی دیگر از راه‌های رایج برای پاک کردن رنگ روی خودرو است. این ماده شیمیایی ارزان است و به راحتی به دست می‌آید. تقریباً مانند پاک کننده لاک ناخن عمل می‌کند. برای پاک کردن رنگ پاشیده شده روی وسیله نقلیه، مراحل زیر را دنبال کنید.

فقط قسمت کوچکی از پارچه را به بنزین آغشته کنید، و سپس از آن برای تمیز کردن قسمت رنگی به آرامی استفاده کنید.

روی آن انرژی زیادی نگذارید زیرا رنگ اصلی ماشین شما می‌تواند با آن جدا شود یا ممکن است زبر و فرورفته شود.

آب را در دسترس قرار دهید و بعد از اینکه متوجه شدید که رنگ در حال جدا شدن است، آن را بشویید. پس از اتمام تمیز کردن، قسمت پاک شده را با آب بشویید و خشک کنید تا قبل از آن را از خوردن به رنگ ماشین خود وارد کنید.

  1. از پولیش بدنه استفاده کنید

اولین نکته برای کار با پولیش بدنه داشتن صبر و حوصله است.

یک تکه پارچه را به پولیش آغشته کنید و به آرامی قسمت آسیب دیده را با حرکات دایره‌ای پوشش دهید، مراقب باشید و این کار را به آرامی انجام دهید تا از آسیب زیاد به رنگ اصلی خودرو جلوگیری کنید.

هنگامی که رنگ را از روی ماشین پاک کردید، ماشین را واکس بزنید تا درخشندگی آن را بازگردانید و از آسیب‌های بیشتر محافظت کنید.

پاک کردن گرد رنگ از روی شیشه ماشین

این اتفاق می‌تواند برا اثر پاشیدن هر نوع رنگی مانند رنگ ساختمانی یا رنگ ترافیکی روی ماشین شما اتفاق بیافتد، برای پاک کردن اثر رنگ می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید تا به شما در حل این مساله کمک کند:

پاك كردن گرد رنگ از روي شیشه ماشين | پاك كردن لكه رنگ از روي ماشين

مرحله 1: بررسی کنید که آیا رنگ بر پایه آب است یا روغن

قبل از اینکه رنگ را از روی شیشه ماشین پاک کنید، ابتدا باید بررسی کنید که پایه آب است یا روغن. بررسی نوع رنگ روشی را که باید برای پاک کردن رنگ استفاده شود مشخص می‌کند که در مرحله سوم به آن پرداخته خواهد شد.

مرحله 2: ابتدا پنجره را بشویید

نکته‌ای که به پاک کردن رنگ از روی شیشه ماشین کمک می‌کند ابتدا یک محلول صابونی درست کنید. می‌توانید آن را با یک شوینده مایع پایه آب و آب گرم در یک سطل برای استفاده روی پنجره درست کنید.

این کار باعث نرم شدن رنگ روی سطح و جلوگیری از خراشیدگی در هنگام تمیزکردن می‌شود. وقتی آن را آماده کردید، یک اسفنج بردارید، آن را در محلول فرو کنید و محلول را روی قسمت‌های رنگ شده بمالید.

مرحله 3: تا جایی که ممکن است رنگ را پاک کنید

پس از استفاده از محلول، زمان سایش دادن رنگ است. این رنگ را به طور کامل پاک نمی‌کند، اما به آسان‌تر کردن مرحله زیر کمک می‌کند.

هنگام تراشیدن رنگ، باید این کار را با دقت انجام دهید، تیغه یا چاقوی بتونه را به صورت زاویه دار گرفته و لبه آن را با رنگ در مقابل سطح قرار دهید.

سپس آن را به سمت رنگ فشار دهید و تنها با استفاده از یک جهت آن را با حرکات طولانی خراش دهید و بعد از هر ضربه آن را بلند کنید. باید از خراشیدن به جلو و عقب خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث ایجاد خراش شود.

همانطور که رنگ را می‌خراشید، زباله‌ها را با جارو دستی و گردگیر پاک کنید.

اما اگر رنگ روی سطح باقی ماند، مقدار بیشتری از محلول را بمالید و دوباره خراش دهید.

مرحله 4: رنگ را از شیشه پاک کنید

روش‌های مختلفی برای پاک کردن رنگ از شیشه ماشین وجود دارد. همانطور که قبلاً ذکر شد، بررسی نوع رنگ، روش تمیز کردن را مشخص می‌کند.

فقط روش بسیار ساده شوینده مایع بر پایه آب و روش آب گرم برای رنگ‌های مبتنی بر آب وجود دارد. در ضمن برای رنگ روغنی دو روش وجود دارد که روش WD-40 و استون می‌باشد.

تمیز کردن رنگ مبتنی بر آب

در مقایسه با رنگ‌های روغنی، رنگ‌های بر پایه بر آب راحت‌تر حذف می‌شوند.

شما به سادگی باید از مواد شوینده مایع بر پایه آب و محلول آب گرم بیشتری استفاده کنید و رنگ را با یک اسفنج پاک کنید. و رنگ فقط از بین می‌رود.

تمیز کردن رنگ‌های روغنی

مرحله 5: شیشه ماشین را بشویید

در آخر، ناحیه‌ای را که روی آن کار کرده‌اید، با مواد شوینده مایع برپایه آب کاملاً بشویید. با این کار باقی مانده‌ها ازشسته می‌شوند و پنجره کاملاً تمیز می‌شود.

برای شناخت بهترین پاک کننده رنگ پلاستیک می توانید از مقاله درج شده بر روی وبسایت جمیل استفاده کنید.

دیدگاه شما درباره این مطلب