shape shape

علت دون دون شدن رنگ با غلطک چیست؟+راهکار رفع آن

26 تیر 1402

اخبار و مقالات

shape
img
علت دون دون شدن رنگ با غلطک چیست؟+راهکار رفع آن

26 تیر 1402

اخبار و مقالات

در صورت تازه‌کار بودن شما در عرصه رنگ‌آمیزی ساختمان و استفاده از غلطک برای رنگ‌آمیزی دیوارها، به احتمال زیاد با دون دون شدن رنگ روی دیوار نیز برای شما نیز بوجود آمده است که دلیل آن را نیز نمی دانید.

دون دون شدن رنگ با غلطک یکی از مشکلات رایج در رنگ‌آمیزی ساختمان با استفاده از غلطک‌ها است که باعث ایجاد جلوه نامطلوبی در رنگ می‌شود. به دون دون شدن رنگ در اصطلاح حالت پوست پرتقالی نیز اشاره می‌شود و در این حالت، دانه‌های ریز روی سطح کار در صورت استفاده از غلطک قابل مشاهده است. بروز این مشکل برای افراد مبتدی که اطلاعات کافی در مورد رنگ‌ها و روش کار با رنگ و ابزارهای رنگ آمیزی دیوار ندارند، دور از انتظار نیست. در ادامه علت دون دون شدن رنگ با غلطک را می‌گوییم

علت دون دون شدن رنگ با غلطک

با توجه به اینکه بسیاری از افراد برای رنگ آمیزی منزل خود یا حداقل اتاق خواب ها از غلطک استفاده می کنند و به دلیل عدم تجربه و دانش در این زمینه ممکن است با اشتباهاتی رو به رو شوند که دودن شدن رنگ از جمله موارد شایع و بسیار پرتکرار است، بنابراین بهتر است قبل از رنگ آمیزی هر بخشی از منزل، اداره یا شرکت دلایل دون دون شدن رنگ را بدانیم تا بتوانیم به خوبی از آن پیشگیری کنیم.

1- زیرسازی نکردن

زیرسازی نکردن سطح کار یکی از اصلی‌ترین دلایل دون دون شدن رنگ با غلطک به شمار می آید که برای جلوگیری از این مشکل، لازم است که قبل از استفاده از غلطک، سطح کار را به درستی زیرسازی کنید. در این راستا، ابتدا لازم است سطح موردنظر را از تمامی آلودگی‌های موجود از جمله گرد و غبار، روغن و... پاک کنید.

 برای این کار، از دستمالی مناسب و تمیز استفاده کنید و تمام دانه‌های گرد و خاک را از سطح کار پاک کنید. همچنین، اگر روغن، گریس، سیلیکون یا هر ماده شیمیایی دیگری روی سطح کار وجود دارد، باید آن را با روش‌های مناسب برطرف کنید.

بدون انجام زیرسازی مناسب، رعایت تمامی مواردی که در ادامه ذکر می‌شود، تاثیر مطلوبی در جلوگیری از دون دون شدن رنگ نخواهد داشت. بنابراین، حتماً اطمینان حاصل کنید که سطح کار شما به درستی زیرسازی شده است قبل از استفاده از غلطک برای پخش رنگ روی آن.

2- استفاده از غلطک نامناسب

یکی دیگر از مواردی که در دون دون شدن رنگ دیوار با غلطک موثر است، استفاده از غلطک نامناسب است و انتخاب یک غلطک مناسب تا این اندازه اهمیت دارد که در نهایت می تواند رنگ را به زیبایی درآورد.همچنین هنگام رنگ آمیزی به رنگ انتخاب شده نیز دقت کنید زیرا برخی رنگ ها برای رنگ آمیزی با غلطک مناسب نیستند و انتخاب رنگ اشتباه نیز در نهایت سبب دون دون شدن رنگ بر روی دیوار می شود.

برای استفاده از رنگ‌های روغنی، توصیه می‌شود از غلطک‌های دارای پرزهای کوتاه و فشرده استفاده کنید. این در حالیست که برای رنگ‌های پلاستیکی و اکریلیک، رنگ‌آمیزی با غلطک یا قلم موی دارای پرز بلند مناسب است.  همچنین، غلطک‌هایی که پرزهای آن‌ها ریخته شده است، تأثیر قابل توجهی در دون دون شدن رنگ روی سطح کار خواهند داشت و رنگ نهایی یکدستی نخواهید داشت. بنابراین، حتماً از سالم بودن غلطک مطمعن شوید..

 با انتخاب رنگ تا حدودی مشخص می‌کند برای نقاشی چه وسایلی لازم است. در رنگ آمیزی ساختمان بیشتر از غلطک و قلم‌مو استفاده می‌شود. حال این سوال پیش می اید که رنگ آمیزی با قلم‌مو بهتر است یا با غلطک؟

3- استفاده از رنگ بی کیفیت

یکی دیگر از مواردی که باعث دون دون شدن رنگ دیوار می شود، استفاده از رنگ های بی کیفیت است. برای انتخاب رنگ مناسب می توانید با کارشناسان رنگ جمیل مشورت کنید و نسبت به رنگ مناسب برای کار با غلطک یا دیگر ابزارها بهترین رنگ را انتخاب کنید.

4- استفاده از رنگ با غلظت بالا

یکی دیگر از مواردی که سبب دون دون شدن یا پوست پرتقالی شدن رنگ دیوار می شود غلطت بالای رنگ است که می توانید با رقیق کردن رنگ یا انتخاب یک رنگ رقیق احتمال دون دون شدن را کاهش دهید و در نهایت یک رنگ صاف بر روی دیوار مشاهده کنید. البته لازم به ذکر است در صورتی که از رنگ رقیق برای رنگ آمیزی دیوار استفاده کنید زمان خشک شدن رنگ بر روی دیوار کمتر می شود.

5- دمای نامناسب محیط رنگ آمیزی

یکی دیگر از مهمترین موارد هنگام رنگ آمیزی دمای محیط است، دمای 23 تا 30 درجه سانتی گراد دمای نرمال و طبیعی هنگام رنگ آمیزی است و دمای بیشتر یا کمتر سبب بوجود آمدن ناهمواری بر روی رنگ دیوار یا دونن دون شدن رنگ خواهد شد که در نهایت جلوه زیبایی ندارد.

در مقاله درج شده راجب اشتباهات رایج رنگ آمیزی ساختمان که باعث می‌شود، نقاشی ساختمان خوب از آب در نیاید صحبت می‌کنیم.

روش از بین بردن دون دون شدن رنگ با غلطک

برای از بین بردن دون دون های ناشی از رنگ آمیزی با غلطک چه کارهایی لازم است انجام دهیم؟

در صورتی که پس از رنگ آمیزی با غلطت رنگ شما دون دون یا پوست پرتقالی شد، ابتدا سطح رنگ را با سمباده ای نرم تمیز می کنیم و سپس مطابق با آنچه پیش تر ذکر شد رنگ آمیزی می کنیم. هنگام رنگ آمیزی بهتر است از رنگ با غلظت پایین استفاده کنید تا مولکول های رنگ به خوبی با یکدیگر اتصال پیدا کرده و در نهایت شکل گیری مناسبی داشته باشد.

کلام آخر

همواره رنگ آمیزی دیوار با هدف زیباتر شدن سطح دیوار و برطرف شدن نواقص انجام می شود، بنابراین در صورتی که پس از رنگ آمیزی دیوار با دون دون شدن آن مواجه شدید حتما لازم است با روش هایی که در این مطلب ذکر شد ناهمواری ها را از روی دیوار از بین ببرید و همچنین اگر قصد رنگ آمیزی دیوار با استفاده از غلطک دارید جهت جلوگیری از دون دون شدن رنگ با غلطک حتما نکات و مراحل ذکر شده را جدی بگیرید.

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده است

ارسال دیدگاه