پاک کردن رنگ از روی پوست | 9 روش خانگی سریع

پاک کردن رنگ از روی پوست | 9 روش خانگی سریع

27 بهمن 1400 0

پاک کردن رنگ از روی پوست | 9 روش خانگی سریع

تیم مدیریتی

در موارد مختلفی هنگام رنگ آمیزی یک تابلوی نقاشی یا رنگ کردن دیوارهای منزل ممکن است رنگ به پوست شما برخورد کند، در این شرایط دانستن نوع رنگ از مهمترین مواردی است که در پاک کردن رنگ از روی پوست تاثیر دارد، بنابراین انتخاب بهترین روش برای پاک کردن رنگ از روی پوست به نوع رنگ بستگی دارد؛ در ادامه این مقاله روش های مختلف پاک کردن رنگ از روی پوست را با روش های مختلف می آموزیم.

پاک کردن رنگ از روی پوست

پیش تر اشاره کردیم که برای پاک کردن رنگ ها از روی پوست بدن نیاز داریم بدانیم رنگ از چه نوعی است، ابتدا ذکر این نکته ضروری است که اغلب رنگ ها بر پایه آب و یا روغن هستند، بناراین نحوه پاک کردن هر یک را با روش های مختلف توضی می دهیم.

برای از بین بردن رنگ پودری نیز می توانید از مقاله ای با عنوان پاک کردن رنگ کوره ای استفاده کنید.

پاک کردن رنگ های پایه آب از روی پوست

رنگ های پایه آب جزو رنگ هایی هستند که به راحتی از روی پوست پاک می وشوند، این رنگ ها زمانی که خیس هستند به راحتی پاک شده اما در صورت خشک شدن آن نیز با روش ها ساده می توان پاک کرد، انواع این رنگ ها را می توان به آبرنگ، گواش، رنگ مخصوص پارچه و... اشاره کرد.

پاک کردن رنگ از روی پوست

برای پاک کردن رنگ از روی پوست ابتدا از روش های ساده شروع می کنیم و در صورتی که رنگ همچنان باقی مانده باشد سپس روش های دیگری را امتحان می کنیم.

روش اول: استفاده از آب و صابون

ابتدا با استفاده از آب گرم بخشی از پوست را خیس می کنیم سپس با استفاده از صابون سعی  می کنیم رنگ را به صورت کامل پاک کنیم، ممکن است لازم باشد این مراحل را چند مرتبه تکرار کنید.

روش دوم: ساخت لایه بردار

در صورتی که لکه در برابر آ و صابون مقاومت کرد بهتر است یک لایه بردار ملایم با استفاده از یک قاشق نمک و آب و صابون بسیازید و بر روی لکه ماساژ دهید، اگر لکه بسیار عمیق و قوی نباشد با این لایه بردار از بین می رود.

روش سوم: استفاده از ایزوپروپیل الکل

اگر رنگ مورد نظر بر روی پوست شما خشک شده است می توانید با استفاده از یک پد یا پنبه نرم مقداری الکل را بر روی آن قرار دهید و اجازه دهید الکل به مدت چند دقیقه بر روی پوست بماند تا رنگ را در خود حل کند، سپس می توانید رنگ را از روی پوست خود به راحتی پاک کنید و اگر مقداری از لکه رنگ باقی مانده بوسیله آب گرم و صابون کاملا پاک می شود.

پاک کردن رنگ های پایه روغن از روی پوست

رنگ های پایه روغن به دلیل ساختار متفاوتی که دارند پاک کردن آن ها از روی پوست کمی با رنگ های پایه آب متفاوت است و تا حدودی سخت تر پاک می شوند؛ این رنگ ها دارای ترکیبات روغنی و نفتی هستند که برای پاک کردن آن ها می توان از روش های زیر استفاده کنیم.

روش اول: از روغن های متفاوت استفاده کنید

برای پاک کردن رنگ روغنی از روی پوست می توانید روغن های متفاوتی از جمله روغن بچه،روغن نارگیل و یا غیره را بر روی قسمت رنگی پوست ماساژ دهید سپس با استفاد از پارچه ای که بافتی زبری دارد قسمت رنگی را کاملا پاک کنید، میبینید که بخش زیادی از رنگ پاک شده است، این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا کاملا پاک شود، پس از آن با استفاده از آب گرم و صابون قسمت رنگی را شست و شو دهید تا هیچ اثری از رنگ باقی نماند.

روش دوم: استفاده از گلیسیرین و الکل معدنی

ابتدا مقداری گلیسیرین را روی پوست قسمت رنگ شده ماساژ دهید، سپس با استفاده از یک پنبه همان قسمت رنگی که گلیسیرین وجود دارد کاملا به الکل عدنی آغشته کنید، حالا میبینید که رنگ های روی پوست شروع به حل شدن می کند، پس می توانید رنگ های اضافی را پاک کنید و سپس محل را با آب و صابون شست و شو دهید. این روش حتی لکه های سخت را نیز از بین می برد.

پاک کردن لکه های رنگی روی پوست

پاک کردن رنگ آکریلیک از روی پوست

آکریلیک یک رنگ پرکاربردی است که در مواقع بسیار زیادی می توان از آن استفاده کرد، اما مهمترین نکته ای که در این رنگ وجود دارد خشک شدن سریع آن است که پاک کردن را تا حدودی دشوار می کند؛ برای پاک کردن این رنگ از روی پوست روش های زیر را در نظر داشته باشید:

1- رنگ را به سرعت پاک کنید

اگر نگران پاک شدن این رنگ از روی پوست خود هستید لازم است در اولین فرصت رنگ را به سرعت از روی پوست خود بردارید، زیرا زمانی که رنگ خیس است به راحتی حتی توسط یک دستمال نمدار هم تمیز می شود اما اگر خشک شود این کار کمی دشوار می شود.

2- پوست خود را با آب گرم بشویید

برای پاک کردن رنگ خشک شده از روی پوست می توانید از آب گرم استفاده کنید مدت کوتاهی آب گرم را بر روی همان محل ماساژ دهید تا رنگ قابلیت خود را از دست بدهید و کمی نم شود سپس به راحتی قابل پاک شدن است.

3- از صابون های گیاهی یا شیمیایی استفاده کنید

برای پاک کردن رنگ به صورت کامل از روی پوست می توانید با استفاده از صابون محل رنگ شده را کاملا تمیز کنید؛ دقت کنید رنگ آکریلیک رنگ مقاومی است اما بر روی پوست با روش های ذکر شده بسیار راحت پاک می شود.

آیا روش های پاک کردن رنگ از روی سنگ را می شناسید؟

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل با روش های مختلف پاک کردن رنگ از روی پوست آشنا شدیم و آموختیم در مواجه با هر نوع رنگ یچگونه رفتار کنیم و از چه نوع حلالی استفاده کنیم، اگر شما نیز روش خاصی را برای پاک کردن رنگ های مختلف از روی پوست می شناسید در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

دیدگاه شما درباره این مطلب