رنگ اپوکسی پلی آمید چیست؟ | کاربرد رنگ اپوکسی پلی آمید در مصارف عمومی
رنگ اپوکسی پلی آمید چیست؟ | کاربرد رنگ اپوکسی پلی آمید در مصارف عمومی
10 اردیبهشت 1401 0

رنگ اپوکسی پلی آمید چیست؟ | کاربرد رنگ اپوکسی پلی آمید در مصارف عمومی

تیم مدیریتی

کاربرد رنگ اپوکسی پلی آمید در مصارف عمومی چیست؟

 
رنگ‌های اپوکسی جمیل در دو دسته پلی آمید و پلی آمین تولید میگردند . 
اپوکسی پلی آمید جمیل کاربرد گسترده ای در پوششهای صنعتی دارد که در پست های قبلی هر کدام جداگانه و کامل همراه با ذکر کاربرد توضیح داده شده است. ولی از مصارف عمومی آن با توجه به اینکه با ضخامت کم و در حدود 70 تا 150 میکرون (ضخامت بالا در دو نوبت با فاصله یک روز) اعمال میگردند ، هزینه آن نسبتا معقول و در عین حال مزایای خیلی عالی و خوبی دارند. در مصارف عمومی این رنگ میتواند جایگزین رنگ ترافیکی جهت خط کشی پارکینگ و علایم افقی ترافیکی و همچنین پوشش مناسب جهت سطوح بتنی ، کف و دیواره های پارکینگ و سالنهای تولید و انبارها میتواند باشد. پوشش اپوکسی روی سطوح بتنی باعث محافظت از بتن گردیده و از نفوذ آب و مایعات شیمیایی و اسیدی و صنعتی به داخل سطوح بتنی جلوگیری می نماید و از آلودگی های محیطی حاصل از گرد و غبار ناشی از تخریب بتن جلوگیری می نماید.

 
برای موارد گفته شده رنگ اپوکسی پلی آمید رویه در فام های مختلف همراه با مخلوط هاردنر و اضافه نمودن تینر اپوکسی براحتی با غلطک و قلم مو و اسپری قابل رنگ آمیزی می باشد و نیاز به پرایمر نیز لازم نمی باشد و چسبندگی و مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. یکی از امتیازهای این رنگ قابلیت تمیز شوندگی بالا نسبت به سایر رنگها مخصوصا رنگ ترافیکی می باشد و جرم پذیری نیست و براحتی با یک دستمال خیس یا تی های نظافتی، تمیز می گردند .

معلیب رنگ اپوکسی پلی آمید

از معایب آن دیر خشک شدن و عدم مقاومت نوری است که می بایست فقط در سطوح سرپوشیده اجرا گردد. هزینه اجرا هر متر مربع اپوکسی پلی امید نسبت به رنگ ترافیکی حدودا دوبرابر می باشد. این رنگ قابل اعمال به سطوح فلزی نیز می باشد.
نوع دیگر اپوکسی، که اپوکسی پلی آمین جمیل می باشد ، چسبندگی خوب به سطح و مقاومت بالا در مقابل اسید و مواد شیمیایی و قلیاها و حلالهای نفتی دارد و مورد استفاده محدود داشته و بیشتر در کفپوشها با ضخامتهای مختلف تا 4 میلیمتر اعمال میگردد.

دیدگاه شما درباره این مطلب