shape shape

روانشناسی رنگ زرد در لباس | تاثیر رنگ زرد + ترند 2024

28 فروردین 1402

اخبار و مقالات

shape
img
روانشناسی رنگ زرد در لباس | تاثیر رنگ زرد + ترند 2024

28 فروردین 1402

اخبار و مقالات

رنگ زرد رنگی زنده و پر هیاهو که ما را به یاد زیبایی و طلیعه های خورشید  یا  بالهای پرندگان بارو می‌اندازد هرچند اندازه زیبایی گلهای زرد بهاری جلوه گری نمیکند  رنگ زرد رنگ شادی در لباس و دیگر اکسسوری ها به حساب می آید که در سال ۲۰۲۱ به عنوان رنگ سال انتخاب شد و طراحان زیادی این رنگ را در لباس های ساده و مجلل خود استفاده کرد و افراد زیادی نیز به این رنگ علاقه مند هستند یکی از دلایل محبوبیت رنگ انتقال شادابی و  روحیه می باشد اما آیا می دانید روانشناسی رنگ زرد در لباس چیست؟  آیا می دانید مکمل این رنگ چه رنگی است؟  چگونه می توان با رنگ زرد ترکیب زیبایی از استایل خود بسازیم؟

 

در مطالب پیشین در رابطه با روانشناسی رنگ قرمز در لباس و همچنین روانشناسی رنگ قهوه ای در لباس صحبت کردیم و با خصوصیات افرادی که این رنگ را برای لباس های خود انتخاب می کنند نیز به صورت کامل آشنا شدیم و حالا نوبت به رنگ پر کاربرد و پرمخاطب سبز رسیده است، در ادامه روانشناسی رنگ سبز در لباس را بررسی می کنیم.

 

در ادامه این مقاله به صورت کامل به بررسی روحیات اشخاصی که از رنگ زرد استفاده می کنند و همچنین تاثیر آن بر طرف مقابل صحبت می کنیم بنابراین در صورتی که شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به دنبال انتخاب هوشمندانه رنگ لباس می باشید حتماً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید زیرا در انتها می توانید بهترین تصمیم را برای رنگ لباس خود بگیرید اما قبل از هر چیزی بدانید رنگ زرد مانند معجزه های چشم ها را به خود خیره می کند. 

در استفاده از رنگ زرد احتیاط کنید...

روانشناسی رنگ زرد در لباس

۲ دیدگاه تاکنون در رابطه با رنگ زرد وجود دارد اولین دیدگاه رنگ زرد را نمادی از شادی حیات زیبایی مثبت اندیشی و افتخار می داند بنابراین هر نوع لباسی با این رنگ می ‌تواند این احساسات را به دنبال داشته باشد  اما عده‌ای نیز تعبیری بر احتیاط و ترس از این رنگ دارند بنابراین با توجه به دو تعبیر متفاوت از این رنگ طراحان لباس با دقت بیشتری  و هوشمندانه تر از رنگ زرد درد در طراحی لباس ها تفاده می‌کنند تا بتوانند آن‌گونه که باید زیبایی این رنگ را نمایش دهند همچنین با تاثیرگذاری مثبت عده ای که عقیده بر منفی بودن رنگ زرد در لباس دارند نیز از دیدگاه خود صرف نظر کنند.

تعابیر مختلفی که در رابطه با رنگ زرد وجود دارد دقیقا همان روانشناسی رنگ زرد در پوشاک انواع لباس ها به حساب می آید بنابراین با توجه به زمان و مکان پوشیدن لباسی برای رنگ زرد میتوان تاثیر پذیری آن را تعبیر کرد . 

اثرات انتخاب رنگ زرد در لباس از نظر روانشناسی

آنچه تاکنون به دست آمده است افرادی که لباس های خود را به رنگ زرد انتخاب می کند و تمایل بیشتری به این رنگ دارند اعتماد به نفس بالا خوشبین و افراد شاد و سرزنده ای می باشد ن افراد به راحتی می‌توانند با دیگران ارتباط موثر برقرار کرده همچنین از نظر روانشناسان اغلب این افراد دارای نوعی کمال گرایی است به این معنا که از خود و دیگران انتظارات بالایی دارد بنابراین اگر به هر دلیلی این انتظارات برآورده نشود هیچ تضمینی بر رفتار صحیح وجود ندارد بنابراین گاهی امکان بدرفتاری از این افراد وجود دارد .

از طرفی برخی دیگر از روانشناسان افرادی که از رنگ زرد در  لباس های خود استفاده می کنند را افراد مستقل ای می دانند که در هر رابطه عاطفی تنها به خود گیر می کند و در صورت هرگونه فشار روحی میزان آسیب پذیری آنها حداقل است .

افرادی که  رنگ زرد را انتخاب میکنند، زردی به رنگ آفتاب بیشتر از آنچه که فکر کنند احساس مثبت ثبت و خوشحالی به دیگران القا می کند و اصولا افرادی هستند که می توانند به درستی از سرگرمی های زندگی لذت ببرند. 

رنگ زرد می تواند شیوه تفکر مثبت را در شما  یا حتی افرادی که به آن نگاه می کنند پرورش دهد،  این رنگ ذهن ما را در صورت مواجهه با مشکلات به سوی انتخاب صحیح هدایت می کند و اثری واقع‌ گرایانه دارد بخصوص زمانی که دچار تردید یا اضطراب هستیم تصمیم گیری را برای ما آسان تر می کند برخی بر این باورند زمانی که رنگ زرد می پوشیم مغز ما ماده ای به نام سرتونین بیشتری آزاد می کند بنابراین احساس رضایت و شادی بیشتری را لمس میکنیم .

ویژگی‌های مثبت و منفی روانشناسی رنگ زرد


برخی از مهمترین اثرات رنگ زرد در لباس به شرح زیر است:

 • افزایش فعالیت های ذهنی

 • گرم و شادی بخش

 • بالا بردن آگاهی

 • بالا بردن انرژی روزانه و سطح فعالیت ها در روز

 • انتشار شادی و احساس رضایت از زندگی 

با توجه به تمام مزایا و نکات مثبت استفاده از رنگ زرد در لباس برخی نکات منفی نیز مشاهده شده است؛ که در صورت استفاده زیاد از این رنگ احتمال مشاهده این اثرات نیز چندان دور از انتظار نیست. برخی از این نکات منفی عبارتند از:

 •  بالا رفتن میزان تحریک پذیری

 • افزایش احساس خشم در برابر مسائل پیش پا افتاده

 • پرخاشگری در مواقعی که شرایط باب میل  فرد نباشد

 • احساس آشفتگی در  ساعات زیادی از روز

 • عدم تمرکز

 • پایین آمدن میزان تحمل

در نظر داشته باشید  موارد یاد شده تنها در صورتی که احتمال رخ دادن آن وجود دارد که  که در استفاده از این رنگ  افراط و زیاده روی شود بنابراین در صورتی که به درستی از رنگ زیبای زرد در لباس ها استفاده شود قطعاً نتیجه مثبت به همراه دارد .

رنگ زرد در لباس نشانه چیست؟

به صورت کلی با توجه به آنچه که پیشتر به آن اشاره شد رنگ زرد ‌می تواند احساسات  و عواطف مختلفی به همراه داشته باشد بنابراین در صورتی که از این رنگ در لباس های خود دفعات زیاد استفاده می کنید و یا بهتر است بگوییم زیاده روی می کنید دست نگه دارید زیرا  استفاده بیش از اندازه رنگ زرد نه تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه ممکن است به دلیل اثرات منفی و سوء شما را نسبت به رنگ زرد در لباس دل زده کند .

 به عنوان مثال زمانی که شما تمام لباس های خود را به رنگ زرد انتخاب کنید احتمال عصبی شدن یا پرخاشگری در شما بسیار بالا است بنابراین با تمام زیبایی هایی که این رنگ دارد ممکن است استفاده بی رویه از آن برای دیگران نیز خوشایند نباشد هرچند این مساله ناشی از شخصیت درونی هر فرد است.

 • رنگ زرد شخصیتی پر انرژی از شما نمایش می دهد

 • این رنگ شما را شخصیتی مستقل معرفی می کند

 • گاهی رنگ زرد میتواند خشن باشد

 • شخصیت هایی که از رنگ زرد استفاده می کنند اصولاً دارای ذهنی پیچیده اما  شاد هستند

 • لباس های به رنگ زرد اغلب فرح بخش می باشد

۳ نکته مهم در استفاده از لباس با رنگ زرد

 • پالت یا طیف رنگی از رنگ زرد در لباس های خود ایجاد کنید

 •   رنگ زرد را به عنوان رنگ دائمی لباس های خود انتخاب نکنید بلکه اعتدال را در آن رعایت کنیم

 • از رنگهای مکمل رنگ زرد مانند سرمه‌ای، نیلی، سفید، خاکستری  و غیره استفاده کنید  

کلام آخر

انتخاب رنگ لباس مساله پراهمیت و بسیار چالش برانگیز است، با توجه به اینکه امروزه افراد بیش از هر زمان دیگری به انتخاب رنگ و طراحی لباس های خود اهمیت می دهند، از این رو شاد پوشیدن و استفاده از رنگ هایی که نمادی از حیات و شادی داشته باشد نیز بسیار پرکاربرد می باشد، رنگ زرد یکی از رنگ هایی است که می تواند ما را ساعت ها در رویا غرق کند البتــه در صورتی که طراحی و استفاده از آن در لباس با احتیاط و دقت انجام شود. در این مقاله سعی شد روانشناسی رنگ زرد در لباس به صورت کامل بررسی شود تا بتوانید با نقاط مثبت و منفی این رنگ و استفاده از آن در لباس های روزمره آشنا شوید تا در نهایت استایل خود را با احتیاط انتخاب کنید. 

 

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده است

ارسال دیدگاه