shape shape

طریقه استفاده از رنگ اپوکسی + آشنایی با مزایا و معایب آن

29 اردیبهشت 1403

اخبار و مقالات

shape
img
طریقه استفاده از رنگ اپوکسی + آشنایی با مزایا و معایب آن

29 اردیبهشت 1403

اخبار و مقالات

رنگ اپوکسی در ابتدا به عنوان یک ماده صنعتی، معرفی شد و به تدریج راه خود را به خانه ها باز کرد چرا که مردم به دنبال گزینه های رنگ آمیزی جذاب و در عین حال بادوام هستند. رنگ های اپوکسی پوشش هایی با کارایی بالا هستند که به طور گسترده در مناطق صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است طریقه مصرف رنگ اپوکسی با نحوه مصرف رنگ های معمولی متفاوت باشد، از این رو قصد داریم در این مقاله به آشنایی با رنگ اپوکسی، طریقه مصرف رنگ اپوکسی و مزایا و معایب رنگ اپوکسی بپردازیم.اگر قصد خرید رنگ اپوکسی را دارید شرکت جمیل یکی از بهترین تولیدکننده‌های رنگ اپوکسی است.

 

طریقه مصرف رنگ اپوکسی

 

طریقه مصرف رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی یکی از انواع پوشش‌های محافظتی و تزئینی است که بر پایه رزین اپوکسی تهیه می‌شود. این نوع رنگ‌ها به دلیل ویژگی‌های خاص خود، در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارند، استفاده از رنگ اپوکسی نیازمند آماده‌سازی دقیق سطح، رعایت نسبت دقیق ترکیب رزین و سخت‌کننده، و استفاده از تجهیزات مناسب برای اعمال رنگ است.

 

آشنایی با رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی یک پوشش دو قسمتی می باشد که از رزین اپوکسی و سخت کننده های پلی آمید تشکیل شده است. هنگامی که این دو جزء با هم مخلوط می شوند، از نظر شیمیایی با یکدیگر واکنش داده و یک روکش قوی و بادوام تشکیل می دهند که در برابر مواد شیمیایی، ساییدگی و لکه ها مقاوم است. 

محبوبیت رنگ های اپوکسی به دلیل چسبندگی عالی، مقاومت شیمیایی، مقاومت در برابر سایش و ضد آب بودن آنهاست. علاوه بر این، پوشش های اپوکسی به راحتی تمیز می شوند و نیازی به نگهداری ندارند. به همین دلیل، اغلب در رنگ آمیزی استخرها، کف و دیوارهای گاراژها، انبارها، کارخانه ها و مناطق مشابه ترجیح داده می شود.

 

تفاوت رنگ اپوکسی با رنگ معمولی

رنگ اپوکسی از چند جهت با رنگ های معمولی متفاوت است. اولین تفاوت رنگ اپوکسی با رنگ معمولی این است که، بسیار قوی تر و ماندگارتر از سایر رنگ هاست. همچنین در برابر طیف گسترده ای از مواد شیمیایی و لکه ها مقاوم است و برای کاربردهای صنعتی و تجاری ایده آل است. تمیز کردن و نگهداری رنگ اپوکسی نیز آسان است، زیرا مانند رنگ های دیگر مایعات را جذب نمی کند.

یکی دیگر از تفاوت رنگ اپوکسی با رنگ معمولی در کاربرد آن است. رنگ اپوکسی نیاز به تکنیک های آماده سازی و کاربرد خاصی دارد که با رنگ های دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، قبل از اعمال رنگ اپوکسی، سطح باید به درستی تمیز و سمباده شود. همچنین رنگ باید به نسبت صحیح مخلوط شود و در لایه های نازک و بصورت یکنواخت اعمال شود.

 

مزایای رنگ اپوکسی

استفاده از رنگ اپوکسی نسبت به سایر رنگ ها مزایای زیادی دارد. برخی از مهم ترین مزایای رنگ اپوکسی عبارتند از:

 

دوام: رنگ های اپوکسی در برابر ضربه، سایش و مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند. بنابراین، در مناطقی که در معرض رفت و آمدهای زیاد یا سایش مداوم هستند ایده آل است.

 

مقرون به صرفه بودن: رنگ های اپوکسی به دلیل عمر طولانی و هزینه های نگهداری کم گزینه ای اقتصادی هستند. همچنین می توان از آن برای نوسازی کف های بتنی قدیمی و فرسوده استفاده کرد و در صورت نیاز به تعویض کامل کف، در هزینه ها صرفه جویی کرد.

 

اجرای سریع: فرآیند اجرا و خشک شدن رنگ های اپوکسی سریع تر از سایر انواع رنگ ها است. به این ترتیب هیچ گونه اختلال و وقفه ای در فرآیندهای تولیدی کسب و کارها ایجاد نمی شود و مناطق در مدت زمان کوتاهی در دسترس قرار می گیرند.

 

مقاومت شیمیایی: پوشش های اپوکسی در برابر اسیدها، بازها، حلال ها و سایر مواد شیمیایی تهاجمی مقاوم هستند. این ویژگی برای تاسیسات صنعتی، آزمایشگاه ها و مکان های ذخیره سازی که خطر نشت مواد شیمیایی وجود دارد، مهم است.

 

ظاهر زیبایی: رنگ های اپوکسی ظاهری غنی داشته و از نظر زیبایی شناسی رنگ های متنوع و الگوی مختلف ارائه می دهند. علاوه بر این، به لطف سطح براق خود، فضایی جادار و روشن به فضاها می بخشد.

 

تمیز کردن: تمیز کردن و نگهداری رنگ اپوکسی نیز آسان است. پوشش های اپوکسی به دلیل تخلخل کم و سطح صاف به راحتی تمیز می شوند. مانند رنگ های معمولی مایعات را جذب نمی کند، بنابراین می توان به راحتی آن را پاک کرد. همچنین در برابر محو شدن و زرد شدن مقاومت می کند و رنگ و ظاهر خود را تا سال ها حفظ می کند.

 

با توجه به مزایای رنگ اپوکسی، جای تعجب نیست که آنها به عنوان یک ماده پوشش دهنده قوی و بادوام در مناطق صنعتی و تجاری ترجیح داده شوند. اگر به انتخاب این نوع رنگ فکر می کنید، می توانید با انتخاب اجزای رزین و هاردنر مناسب و پیروی از روش های اجرای صحیح به نتایج موفقیت آمیزی دست پیدا کنید.

 

معایب رنگ اپوکسی

استفاده از رنگ اپوکسی معایبی نیز دارد، که یکی از بزرگترین این معایب هزینه آن است. رنگ آمیزی ناحیه هایی مانند استخر با اپوکسی می تواند گرانتر از رنگ های معمولی و یا استفاده از کاشی باشد. همچنین نیاز به آماده سازی و تکنیک های کاربردی خاصی دارد که می تواند هزینه را افزایش دهد.

یکی دیگر از معایب رنگ آمیزی با اپوکسی، سطح لغزنده آن است. رنگ اپوکسی در صورت خیس شدن ممکن است لغزنده باشد که گاهی می تواند خطرناک باشد. با این حال، می توان با افزودن مواد ضد لغزش به رنگ، این موضوع را کاهش داد.

آماده سازی سطح برای اجرای رنگ اپوکسی

هنگام استفاده از رنگ اپوکسی آماده سازی سطح ضروری است. قبل از اعمال رنگ اپوکسی سطح باید تمیز، خشک و عاری از هرگونه آلودگی باشد. مراحل آماده سازی سطح برای رنگ اپوکسی به شرح زیر است:

سطح را به طور کامل با چربی ‌گیر یا پاک‌ کننده تمیز کنید تا هرگونه کثیفی، روغن یا سایر آلودگی ‌ها از بین برود.

سطح را سنباده بزنید تا سطح یکدست شده و رنگ به خوبی به آن بچسبد.

سطح را دوباره تمیز کنید تا هرگونه گرد و غبار به جا مانده از سنباده پاک شود.

مناطقی را که نمی خواهید رنگ آمیزی شوند، بپوشانید.

در صورت لزوم از پرایمر استفاده کنید.

 

آشنایی با رنگ اپوکسی

 

نحوه استفاده از رنگ اپوکسی

هنگامی که سطح به درستی آماده شد، می توانید شروع به استفاده از رنگ اپوکسی کنید. نحوه استفاده از رنگ اپوکسی به شرح زیر است:

رنگ اپوکسی را طبق دستورالعمل سازنده مخلوط کنید.

رنگ را در لایه های نازک و یکنواخت با استفاده از غلتک یا قلم مو بمالید.

طبق دستورالعمل درج شده روی بسته بندی، اجازه دهید تا رنگ در مدت زمان گفته شده خشک شود.

در صورت نیاز لایه دوم را اجرا کنید.

در نحوه استفاده از رنگ اپوکسی، فرآیند اجرا با اختلاط مناسب رنگ اپوکسی و آماده سازی مناسب سطح آغاز می شود. تمیز، خشک و صاف بودن کف بسیار مهم است زیرا این امر می تواند بر چسبندگی بین رنگ و کف تأثیر بگذارد. همچنین استفاده از بازکن تخلخلی بر روی کف بتنی توصیه می شود. این فرآیند منافذ سطحی کف را باز می کند و به رنگ اپوکسی اجازه نفوذ و چسبندگی بهتر را می دهد.

مطابق با طریقه مصرف رنگ اپوکسی معمولاً آن را در لایه های نازک با قلم مو یا غلتک اجرا می کنند. پس از خشک شدن لایه اول، لایه دوم و در صورت لزوم لایه سوم اعمال می شود. باید زمان کافی برای خشک شدن کامل هر لایه داده شود. این مدت ممکن است بسته به شرایط آب و هوایی و ویژگی های محصول مورد استفاده متفاوت باشد.

 

 سخن آخر

رنگ های اپوکسی طیف گسترده ای از گزینه های رنگ و بافت را دارند. به این ترتیب می توانید با نحوه استفاده از رنگ اپوکسی به طور صحیح، به فضاهای خود جلوه زیبایی ببخشید و طرح های خاصی خلق کنید. علاوه بر این، می توان با افزودن عناصر تزئینی مختلف بر روی پوشش های اپوکسی (مانند براده های رنگی، شن و ماسه یا سنگ) فضاهای جالب و شخصی تر ایجاد کرد. در این مقاله در مورد آشنایی با رنگ اپوکسی و طریقه مصرف رنگ اپوکسی با شما صحبت کردیم، با مطالعه این مقاله و همچنین با توجه به مزایای رنگ اپوکسی می توانید تصمیم بگیرید که آیا رنگ اپوکسی مناسب برای پروژه شماست یا خیر.

 

همانطور که در مقاله رنگ صنعتی گفته شد رنگ اپوکسی یا پوشش کف اپوکسی از رنگ های صنعتی پر کاربرد می باشد. رنگ‌های اپوکسی بر پایه رزین‌های اپوکسی و سخت کننده یا هاردنرپلی آمید و پلی آمین هستند. این محصول گرما سخت است و به خاطر ساختار شیمیایی که دارد موجب خواص مختلف و فراوانی رنگ‌های اپوکسی شده است. رنگ‌های ترافیکی و اپوکسی از یک جنس باشند.

رنگ‌های اپوکسی جمیل در دو دسته پلی آمید و پلی آمین تولید می‌گردند.

 

رنگ ساختمانی جمیل از جمله رنگ های با کیفیت بالا است که می توانید برای رنگ آمیزی رنگ ساختمان، انواع دیوار، سقف و... از آن استفاده کنید تا در نهایت بتوانید زیبایی و تاثیر رنگ را در محیط مشاهده کنید.

 

 

تلفن تماس با کارشناسان رنگ جمیل:

 

۰٩١٢١٤٨٨٥٧۰

 

 ۰٢١٩١۰١٣٧٥٢ 

 ۰٢١٢٢۰٩٣۰٤٣ 

 

 آدرس: تهران- خیابان آزادی - روبه‌رو استاد معین پلاک ٥٣٥ - طبقه٣- واحد3

 

سوالات متداول

1- چه مدت طول می کشد تا رنگ اپوکسی خشک شود؟

زمان خشک شدن رنگ اپوکسی بسته به ویژگی های محصول و شرایط کاربرد متفاوت است. معمولا رنگ اپوکسی در عرض 24 تا 72 ساعت کاملا سفت شده و قابل استفاده است. با این حال، در این مدت نباید وزن یا فشاری به سطح وارد شود.

2- ماندگاری رنگ اپوکسی چقدر است؟

رنگ های اپوکسی در برابر مواد شیمیایی، سایش، ضربه و تغییرات دما بسیار مقاوم هستند. به همین دلیل در طبقاتی که در معرض ترافیک سنگین و بارهای مکانیکی هستند ترجیح داده می شود. با طریقه مصرف رنگ اپوکسی به طور صحیح و نگهداری مناسب، می توان از پوشش های اپوکسی برای سال ها استفاده کرد.

3- چگونه آلودگی ها و کثیفی های رنگ اپوکسی را تمیز کنیم؟

پوشش های اپوکسی را می توان به راحتی با آب و مواد شوینده تمیز کرد. برای لکه های سرسختی که ممکن است روی سطح ایجاد شود می توان از پاک کننده های شیمیایی مناسب استفاده کرد. اما برای جلوگیری از خراشیدگی سطوح اپوکسی، نباید از برس های سخت یا کاغذ سنباده استفاده کرد.

 

 

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده است

ارسال دیدگاه