shape shape

9نکته ایمنی در رنگ کاری

25 آذر 1399

اخبار و مقالات

shape
img
9نکته ایمنی در رنگ کاری

25 آذر 1399

اخبار و مقالات

اصول ایمنی رنگ کاری

برای تغییر در محیط کار و منزل پوشش رنگ ساده‌ترین راه است. برای رنگ آمیزی باید اقداماتی انجام دهید و نکات ایمنی را برای حفظ سلامتی خود و خانوادتان انجام دهید.

مواد تشکیل دهنده رنگ‌ها رزین، مواد افزودنی و حلال است. این مواد خطر آفرین هستند. اشتغال‌زا هستند و ممکن است با انفجار همراه باشند.

با توجه به ساختار شیمیایی و نحوه تماس و میزان آن در صورت تماس با چشم و پوست باعث آسیب می‌شوند و بیشتر از طریق پوست جذب می‌شود. پس استفاده از وسایل ایمنی لازم است.

یکی از مشکلات اصلی رنگ آمیزی ساختمان پوسته شدن رنگ است. برای جلوگیری از پوسته شدن رنگ بعد از رنگ آمیزی پیشنهاد می‌شود مقاله پوسته شدن رنگ را مطالعه کنید.

راهنمای بهداشت و ایمنی نقاشی

 

 تهویه هوا در محل رنگ کاری

بخار رنگ، حلال و تینر مضر است در صورتی که بعضی از بخار رنگ‌ها نیز مضر نیستند اما همیشه باید در یا پنجره در محیط رنگ کاری باز باشد تا هوا به خوبی تهویه شود.

 

وسایل ایمنی در رنگ کاری

برای انجام رنگ کاری باید از عینک، لباس کار، دستکش، کلاه ایمنی و ماسک برای ایمنی بیشتر حتما استفاده شود.

با پوشیدن لباس کار تماس مواد شیمیایی با بدن را به حداقل می‌رسانید. در صورت آلوده شدن لباس کار آن را عوض کنید.

قبل از رنگ کاری حتما وسیله اجرای رنگ مانند قلم مو یا غلطک را طبق محیط و رنگ مورد استفاده باید انتخاب کنید برای انتخاب صحیح ابزار رنگ کاری مقاله قلم‌مو یا غلطک  را مطالعه  کنید.

خرید رنگ ساختمانی مرغوب  

کار با حلال در رنگ کاری

برای کار با مواد بر پایه حلال  بهتر است از ماسک استفاده کنید تا گاز های مضر را تنفس نکنید. برای استفاده از حلال ها باید لباس کار و ماسک استفاده شود. حلال ها نباید با پوست و چشم در تماس باشند.

 

ایمنی کمپرسور و دستگاه اسپری در رنگ کاری

برای رنگ آمیزی از کمپرسور و دستگاه اسپری استفاده می‌شود. کمپرسورها هوای فشرده تولید می‌کنند و این خطرناک است. هنگام استفاده از کمپرسور و دستگاه اسپری حتما تنظیم فشار نصب شود.

هنگام رنگ کاری ساختمان امکان بروز مشکلاتی وجود دارد برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است مقاله اشتباهات رنگ آمیزی ساختمان را مطالعه کنید.

نکات ایمنی در ترکیب کردن رنگ‌ها

در فضای بسته رنگ‌ها را ترکیب نکنید. باید در اتاقی که تهویه هوای مناسب دارد رنگ‌ها را ترکیب کنید.

 

ایمنی در رنگ کاری

 

استفاده از افراد ماهر در رنگ کاری

برای انجام رنگ کاری از افرادی استفاده کنید که در این زمینه مهارت دارند. افرادی که  به خوبی این شغل را بشناسند و بدانند چه خطراتی دارد. به یاد داشته باشید باید برای رنگ آمیزی وعایق کاری حتما مجوز کار بگیرید.

 

اصول ایمنی رنگ کاری در ارتفاع

اگر رنگ آمیزی در ارتفاع دارید حتما از اصول ایمنی کار در ارتفاع استفاده کنید. برای رنگ کاری ارتفاع بیشتر از 2 متر را با هارنس انجام دهید.

 

سمباده زنی

زمانی که می‌خواهید سطح کار را سمباده بزنید حتما از ماسک استفاده کنید تا گرد خاک ناشی از سمباده زنی وارد ریه شما نشود.

رنگ آمیزی کنار پریز برق

برای رنگ کاری در اطراف پریز برق و سیم کشی های برقی را با نوار چسب بپوشانید و نکات ایمنی را حتما رعایت کنید.

پاکیزگی محل کار

تمیزی محل رنگ کاری را حفظ کنید. از ریختن رنگ در محل کار جلوگیری کنید. اگر رنگ روی دست شما ریخت آن را با بنزین و تینر پاک نکنید.

 

ایمنی رنگ کاری و عایق کاری

 

اشتعال زایی رنگ‌ها

رنگ‌ها باید دور از حرارت، جرقه و آتش نگه دارید زیرا رنگ‌ها اشتعال‌زا هستند. هنگام رنگ آمیزی از سیگار کشیدن، خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

 

خلاصه کلام

هنگام رنگ آمیزی برای سلامتی و ایمنی بودن کار حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. حداقل تا 2 روز در اتاق یا محیطی که  تازه رنگ کاری شده است؛ نخوابید.

تهویه هوای مناسب برای محل رنگ کاری در نظر بگیرید و به خاطر داشته باشید که رنگ‌ها آتش‌زا هستند پس هنگام کار هرگز سیگار نکشید.

برای عایق کاری نیز نکات گفته شده را باید در نظر بگیرید. موقع جا به جایی پوشش عایق کاری باید مراقب دست و بدن خود باشید

با رنگ آمیزی زیبا به خانه‌هایتان انرژی بخشید

 

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده است

ارسال دیدگاه