چگونه انواع سطوح در ساختمان را رنگ آمیزی کنیم؟

چگونه انواع سطوح در ساختمان را رنگ آمیزی کنیم؟

21 بهمن 1399 2

چگونه انواع سطوح در ساختمان را رنگ آمیزی کنیم؟

تیم مدیریتی

رنگ آمیزی سطوح مختلف چگونه انجام می شود؟ 

رنگ‌­آمیزی سطوح جزء مواردی است که نیاز به مهارت و دانش کافی دارد. زمانی که شما اقدام به خرید رنگ ساختمانی یا ترافیکی می­کنید؛ باید ابتدا نحوه رنگ‌­آمیزی سطح مورد نظر خود را بررسی کنید تا بتوانید نتیجه بهتری را دریافت نمایید.

نحوه رنگ‌­آمیزی سطوح چوبی

برای رنگ کردن سطوح چوبی باید اقدامات زیر را انجام دهید.

  1. آماده سازی سطح
  2. گره زدن
  3. بتونه کاری
  4. متوقف کردن
  5. تحت پوشش
  6. به پایان رساندن

1.آماده سازی سطح چوبی

اولین اقدامی که برای رنگ کردن سطوح چوبی باید انجام دهید؛ آماده سازی سطح مورد نظر است. باید سطح چوبی را ابتدا به خوبی تمیز کنید. به گونه­ای که گرد و غبار، لکه و یا مواد روغنی بر روی آن به جا نماند. همچنین دقت کنید که قبل از رنگ کردن چوب باید سطح آن خشک باشد.

 2.گره زدن چوب

رنگ کردن چوب ممکن است باعث خروج رزین‌­ها از چوب شود که این امر موجب از بین رفتن گره‌­های سطح چوبی می‌­شود. به همین دلیل باید اقدام به گره‌ زدن چوب نمایید. گره زدن را می‌توان به دو روش زیر انجام داد:

  1. در این روش اول، دو لایه محلول روی سطح استفاده می­‌شود. لایه اول شامل 15 گرم سرب قرمز، 2 لیتر آب و 225 گرم چسب است که بر روی چوب کشیده می‌­شود و به مدت 10 دقیقه باقی می­‌ماند. بعد از آن لایه دوم اعمال شده که شامل روغن سرب قرمز، روغن دانه کتان جوشانده شده و روغن سقز است.

2. در روش دوم، آهک داغ روی سطح زده می­‌شود و به مدت 24 ساعت بر روی سطح چوبی باقی می­ماند.

رنگ آمیزی وسایل چوبی

 

3.بتونه کاری
برای رنگ‌­آمیزی بهتر سطوح چوبی باید از پرایمینگ برای پوشاندن لایه اول چوب استفاده کنید. در این حالت سطح را صاف کرده و لایه رنگ بر روی چوب می­زنیم تا تمام منافذ سطح چوبی پر شود.

4.متوقف کردن

بعد از پر کردن منافذ سطح چوبی در بتونه کاری، وقت آن است که فرورفتگی ها، ترک ها و غیره را پر کنید. بتونه به عنوان ماده پر کننده استفاده می شود. وقتی بتونه خشک شد، سپس تمام سطح را با کاغذ شیشه یا سنگ مالش می­دهند. به این فرآیند مالش دادن سطح چوبی، متوقف کردن می­گویند.

 تحت پوشش سطح چوبی جدید

به طور کلی، برای کارهایی با کیفیت خوب، 4 لایه رنگ بر روی چوب اعمال می­شود. همچنین برای کارهایی باکیفیت پایین­تر می­توان از 2 یا 3 لایه استفاده کرد.

 اتمام سطح چوبی جدید

اتمام سطح آخرین لایه ای است که در رنگ­آمیزی سطح چوبی استفاده می­شود و به طور کلی روی زیر پوشش­‌ها اعمال می­گردد. این امر نمای کل سطح را تعیین می­کند. بنابراین برای نتایج بهتر باید از افراد حرف‌ه­ای و کاربلد کمک بگیرید.

همچنین پیشنهاد می­کنیم برای آشنایی بیشتر با رنگ­‌های مناسب برای سطوح چوبی، مقاله آموزش رنگ کردن چوب را مطالعه کنید.

 

رنگ آمیزی درب آهنی و فلزی

رنگ آمیزی سطوح آهن و فولاد باعث می‌­شود که در برابر زنگ­زدگی مقاومت بیشتری پیدا کنند. اما قبل از رنگ­آمیزی به وسیله رنگ ساختمانی باید سطح مورد نظر تمیز شود. همچنین اگر زنگ­زدگی بر روی سطح فولادی وجود دارد؛ باید با استفاده از برس­های فولادی پاک شود. اما سایر لکه­های موجود بر روی سطوح فلزی را می­توان با آب بنزن یا آهک پاک کرد.

بهتر است قبل از رنگ­‌آمیزی سطح فلزی را آغشته به اسید فسفریک نمایید تا خاصیت چسبندگی پیدا کند. سپس لایه اولی‌ه­ای از رنگ را بر روی آن می­زنیم که شامل 3 کیلوگرم سرب قرمز در 1 لیتر روغن بذر کتان است. پبشنهاد می­کنیم این محلول را با استفاده از قلم مو استفاده کنید.

رنگ کردن سطح فلزی

 

رنگ آمیزی سطح سیمانی

ابتدا به وسیله فرچه سطح سیمانی را از رسوبات و پودرهای موجود بر روی سیمان پاک کنید. همچنین اگر بر روی سطح سیمانی مورد نظر لک وجود داشت؛ قبل از رنگ‌آمیزی با کاردک لکه­‌ها را از بین ببرید. سپس بعد از تمیز کردن سطح سیمانی آن را با آب شسته تا کاملا تمیز شده و آماده رنگ­امیزی گردد. همچنین سطوح سیمانی شکاف­‌هایی دارند که باعث می­‌شود در هنگام رنگ کردن مشکلاتی را ایجاد کنند. از همین رو بهتر است قبل از هر اقدامی با چسب سنگ شکاف­‌های سطح سیمانی را پر کرده تا نقاشی مرتب و یک‌دستی داشته باشید.

رنگ روی نمای سیمانی ساختمان

جمع بندی

استفاده از رنگ ساختمانی جزء رایج‌­ترین و متداول‌­ترین نوع رنگ­‌آمیزی است. اما برای به دست اوردن نتیجه‌ی مطلوب باید ابتدا نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید رنگ‌­آمیزی یک‌دست و زیبا داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم تمام نکات لازم برای رنگ کردن سطوح مختلف را بیان کنیم. امیدواریم با استفاده از نکات این مقاله بتوانید سطح دلخواه خود را به بهترین شکل رنگ کنید. اگر نیاز به مشاره بیشتر دارید با ما تماس بگیرید.

جمیل، یعنی زیبا و زیبا ساختن، هنر ماست.

 

با رنگ آمیزی زیبا به خانه‌هایتان انرژی بخشید

 

دیدگاه شما درباره این مطلب
Squibly در تاریخ 1401/05/24

Kamagra En Andalucia ivermectine buy

Pieffluex در تاریخ 1401/05/05

Overnight Shipping Of Levaquin Cialis