انواع رنگ چوب
انواع رنگ چوب
01 شهریور 1401 0

انواع رنگ چوب

تیم مدیریتی

انواع رنگ چوب

 1. رنگ فوری برای چوب

 2. روغن گیاهی مخصوص چوب

 3. رنگ پلی اورتان برای چوب

 4. دکوراتیو مناسب برای چوب

 5. واکس چوب طبیعی برای چوب

 6. رزین اپوکسی برای چوب

 7. لاک الکل برای چوب

 8. پتینه

انواع رنگ چوب

آموزش رنگ کردن چوب

معمولا در منازلتان وسایل چوبی قدیمی وجود دارد که قصد دور انداختن آن را ندارید، شما می‌توانید با رنگ زدن چوب، وسیله خود را زیبا کنید و طول  عمر آن را با رنگ کردن افزایش دهید. بعنوان مثال با رنگ کردن در چوبی می توانید امکان استفاده مجدد از آن را فراهم کنید و از مصرف گرایی نیز جلوگیری کنید.

البته دقت کنید که برای رنگ کاری چوب نیاز است تا از رنگ مخصوص چوب استفاده کنیم که به رنگ هایی مانند رنگ چوب روشن، رنگ چوب سفید، رنگ چوب عسلی ، رنگ چوب عسلی روشن وجود دارد.

 

5 مرحله رنگ زدن چوب

.در ادامه مراحل رنگ کاری چوب را مشاهده خواهیم کرد

1.زیرسازی سطح چوب

برای اینکه رنگ آمیزی چوب به خوبی انجام شود باید قبل از اجرای رنگ زیر سازی مناسب اعمال شود. سطح مورد نظر را بررسی کنید و با سمباده کشی دقیق چوب را یکدست و صاف کنید.

2.سمباده کشی

با توجه به قسمت‌های مختلف وسیله چوبی، از سمباده‌های متفاوت و مناسب استفاده کنید. بعد از سمباده کشی با دستمال سطح را تمیز کنید برای این کار از دستمال کاغذی استفاده نکنید.

3.اجرای آستر

حال باید سطح چوب را یک لایه  آستر یا بتونه مرغوب بزنید. در نتیجه رنگ آمیزی بسیار مهم است. برای اجرا بتونه از فردی با تجربه کمک بگیرید. بعد از خشک شدن لایه آستر یا همان بتونه سطح چوب را سمباده بزنید.

4.رنگ آمیزی چوب

سپس نوبت به رنگ آمیزی چوب می‌رسد که این مقاله مختص به آموزش رنگ کردن چوب می باشد. ۳ لایه رنگ لاتکس را روی چوب بزنید. بین هر لایه ۶ تا ۸ ساعت صبر کنید تا به خوبی رنگ خشک شود.

5.لایه محافظ

بعد از رنگ آمیزی چوب، یک لایه محافظ بر پایه آب را با دقت روی سطح چوب بزنید. برای خشک شدن لایه محافظ باید ۷۲ ساعت صبرکنید. این لایه از ایجاد جباب روی چوب پیشگیری می‌کند.

 

رنگ زدن چوب فوری

این رنگ شفاف است. برای پوشاندن سطح و محافظت از چوب استفاده می‌شود و یک لایه شفاف و روشن روی چوب قرار می‌گیرد. در طرح های روی چوب دگرگونی و تغییر ایجاد نمی‌کند. این محصول انواع زیادی دارد. سیلر، پلی استر، تمام پلی استر، رنگ های فوری خودرو از انواع معروف و پرکاربرد رنگ فوری می‌باشند.

سیلر، کیلر و پلی استر  به رنگ عسلی هستند و تغییری در طرح روی چوب ایجاد نمیکند. رنگ خودرویی باعث دگرگونی رنگ چوب می‌شود و طرح  روی چوب دیده نمی‌شود و رنگ مناسب چوب نمی باشد.

 

کاربرد رنگ کردن چوب فوری

 1. پوشش MDF با رنگ خودرویی
 2. میز نهارخوری
 3. مبلمان
 4. سرویس خواب
 5. فضای داخل خانه (زیرا این رنگ برای فضای باز قابل استفاده نیست)

انواع رنگ چوب | چه رنگی برای چوب مناسب است

دیدگاه شما درباره این مطلب