shape shape

روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون | نحوه استفاده در دکور

31 اردیبهشت 1402

اخبار و مقالات

shape
img
روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون | نحوه استفاده در دکور

31 اردیبهشت 1402

اخبار و مقالات

در مقالات مختلفی  در رابطه با روانشناسی رنگ زرد در دکوراسیون، روانشناسی رنگ قرمز در لباس و غیره صحبت کردیم،  با توجه به  پرطرفدار و محبوب بودن رنگ قرمز در این مقاله قصد داریم تا صفر تا صد روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون را بررسی کنیم تو بدانیم در صورتی که از رنگ قرمز برای محیط منزل خود استفاده کنیم چه تأثیری بر روحیات ما دارد.

 با توجه به نظر برخی از افراد شاید برای انتخاب رنگ قرمز در دکوراسیون کمی  نگران شده باشید زیرا به باور برخی از افراد استفاده از رنگ قرمز  به تنهایی ممکن است به فردی عصبی و خشمگین تبدیل کند که شاید این باور صددرصد صحیح نباشد اما تا حد زیادی می توان به  درستی آن اشاره کرد.

نحوه استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون 

 قرمز رنگی همه کاره که در دکوراسیون بخش‌های مختلف یا لباس های متفاوت برای هر مکانی قابل انتخاب می باشد، به این معنا که  تفاوتی ندارد شما رنگ قرمز را برای دفتر کار انتخاب کرده اید یا برای دکوراسیون پذیرایی خود در هر صورت استفاده از این رنگ هیچ ایرادی ندارد اما آنچه مهم است نحوه دکوراسیون و ترکیب آن است که می تواند تاثیرات مختلفی بر روحیه شما داشته باشد و یا به عبارتی روانشناسی استفاده از رنگ قرمز در محیط به نحوه دکوراسیون و هماهنگ کردن آن نیز بستگی دارد.

بنابراین برای کم کردن احساس خشم و هیجان رنگ قرمز ز و رساندن آن به رنگ آرامش بخش در محیط می توانید آن را با سایر رنگ‌ها ترکیب کنید

استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون پذیرایی منزل  

قرمز یکی هست رنگ های گرم محسوب می‌شود که استفاده از آن در دکوراسیون داخلی سطح انرژی فضای اتاق را افزایش می‌دهد بنابراین می تواند احساسات مانند عشق، هیجان، خشم و گاهی نیز قدرت را در ما به وجود آورد. نه تنها رنگ قرمز بلکه رنگ های گرم خاصیت مشابه با همه رنگ دارد که می تواند تا حدید روان قلبم آن را نیز افزایش دهد بنابراین استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون پذیرایی منزل نشیمن یا حتی اتاق ناهارخوری نیز هیچ مانعی ندارد.

 اگر شما از آن دسته افرادی هستید که   با رنگ قرمز میانه خوبی ندارید  یا استفاده از این رنگ به تنهایی شما را عصبی و پرخاشگر می کند می توانید از رنگ های مناسب برای دکوراسیون رنگ قرمز استفاده کنید.

 چه رنگ‌هایی مکمل رنگ قرمز است؟

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم برای دکوراسیون رنگ قرمز می‌توان از مکمل های آن استفاده کرد، رنگ های مکمل رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی کدامند؟

رنگ هایی مانند زرد، سفید، نارنجی  ، سبز ، یشمی و حتی مشکی مکمل های خوبی برای رنگ قرمز هستند که می توان متناسب با محیط منزل خود از این رنگ‌ها  در کنار رنگ قرمز استفاده کرد.  اما قبل از انتخاب رنگ برای به کار گرفتن آن در کنار رنگ قرمز حتماً لازم است مواردی مانند ابعاد منزل، میزان نورگیری و...  را بررسی کنید زیرا در صورتی که فضای پذیرایی بخش‌های دیگری از منزل شما ابعاد کوچکی داشته باشد استفاده از رنگ قرمز و مشکی کوچک بودن فضا را بیشتر نمایان و گاهی تشدید می کند. برای استفاده در چنین فضایی که نور کافی ندارد و ابعاد آن نیز کوچک است بهتر است رنگ قرمز را در کنار سفید یا شیری رنگ استفاده کنید که می‌تواند فضای منزل را دلباز تر کند.

روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی  

متناسب با رنگ قرمز را برای اتاق خواب، اتاق نشیمن، آشپزخانه یا سرویس بهداشتی انتخاب می کنید ممکن است تاثیرات مختلفی را بر روحیه شما داشته باشد. از به عنوان مثال استفاده از رنگ قرمز برای اتاق نشیمن که اغلب و فضایی برای استراحت یا تماشای تلویزیون به شمار می رود گزینه مناسب این نباشد چرا شما پس از گذراندن ساعاتی از روز که مشغول کار یا فعالیت بودید حالا قصد دارید در فضای نشیمن خود کمی فارغ از دنیا باشید که شاید رنگ قرمز کمی هیجانات شمارا بالا ببرد و نتوانید آن‌گونه که باید استراحت کنید و از زمان خود لذت ببرید ا در صورتی که رنگ قرمز را برای این فضا انتخاب کرده‌اید قطعاً می توانید با رنگ های مکمل آن فضای خارق العاده ای ایجاد کنید که نه تنها از آن لذت می برید بلکه به راحتی خستگی یک روز کاری است از شما دور می شود.

همچنین با توجه به اینکه اتاق نشیمن اغلب فضایی برای گفتگو میان اعضای خانواده است که انتخاب رنگ قرمز ممکن است احساس خشم یا عصبانیت را در افراد به وجود آورد و در نهایت گفتگو نتیجه مناسبی نداشته باشد. البته نمی توان صددرصد این مسئله را تأیید کرد   زیرا قطعاً در مواردی استثنا نیز وجود دارد اما به صورت کلی برای اتاق نشیمن استفاده از رنگ سفید همراه با رنگ قرمز فضا را دلنشین می‌کند.

روانشناسی استفاده از رنگ قرمز در اتاق خواب

اتاق خواب فضای صورت میانگین هر شخص ۸ تا ۱۰ ساعت در شبانه روز را در آن  سپری می کند و با توجه به تحقیقات مختلفی که در رابطه باکیفیت خواب و تأثیر آن بر زندگی روزمره انجام شده است از بهتر در انتخاب رنگ اتاق خواب و خود نهایت دقت را داشته باشید.  اگر شما فردی مضطرب و استرسی هستید  بهتر است رنگ قرمز را برای اتاق خواب خود انتخاب نکنید رنگ به شما اجازه آرام گرفتن  نمی دهد و باعث بالا بردن ضربان قلب شما می شود.  اما  اگر فردی تنبل یا کاهل هستید استفاده از این رنگ می‌تواند شما را به یک فرد فعال تبدیل کند.

کلام آخر

در این مطلب تلاش شد تا روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون به صورت کامل بررسی شود و بدانید در صورتی که از رنگ قرمز در دکوراسیون منزل یا فضای کار خود استفاده کنید چه تاثیراتی بر خلق و خو و رفتارهای شما دارد، همچنین در صورتی که برای خرید یا انتخاب رنگ دیوار و سقف به مشاوره نیاز دارید کارشناسان صنایع رنگ جمیل آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما هستند.

تلفن تماس با کارشناسان رنگ جمیل:

۰٩١٢١٤٨٨٥٧۰

 ۰٢١٩١۰١٣٧٥٢

 ۰٢١٢٢۰٩٣۰٤٣

 آدرس: تهران- خیابان آزادی - روبه‌رو استاد معین پلاک ٥٣٥ - طبقه٣- واحد3

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده است

ارسال دیدگاه