shape shape

پاک کردن انواع رنگ (پلاستیکی، روغنی و اکریلیک) از سطوح مختلف

22 اسفند 1402

اخبار و مقالات

shape
img
پاک کردن انواع رنگ (پلاستیکی، روغنی و اکریلیک) از سطوح مختلف

22 اسفند 1402

اخبار و مقالات

اگر شما هم با مشکل پاشیده شدن رنگ بر روی وسایل و تجهیزات مختلف خود مواجه شده‌اید، جای هیچ نگرانی نیست زیرا پاک کرد رنگ از سطوح مختلف امری غیر ممکن نیست. البته رنگ‌ها انواع مختلفی از جمله، اکریلیک، پلاستیکی و روغنی دارند که پاک کردن هر کدام اصول و روش خاص خود را دارد و مهم‌تر از آن، نوع متریالی است که رنگی شده است. برای مثال روش پاک کردن یک نوع رنگ از روی شیشه با روش پاک کردن همان رنگ بر روی چوب متفاوت است. به صورت کلی بهتر است بدانید که رنگ روغنی در برابر نفوذ آب مقاوم است و برای تمیز کردن آن به محلول‌های رقیق‌کننده نیاز خواهید داشت تا رنگ در آن حل شود. اما رنگ پلاستیکی بر پایه آب بوده و تمیز کردن آن راحت‌تر است و با آغشته کردن آن با آب گرم، می‌توان آن را پاک نمود.

همچنین درصورتی که رنگ ریخته شده بر روی سطوح مختلف خیس باشد و فورا برای تمیز کردن آن اقدام نمود، تمیز کردن آن راحت‌تر از زمانی است که رنگ خشک شده باشد. برای دریافت اطلاعات کامل درمورد پاک کردن انواع رنگ از روی سطوح مختلف، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پاک کردن انواع رنگ از سطوح مختلف

پاک کردن انواع رنگ (پلاستیکی، روغنی و اکریلیک) از سطوح مختلف

ممکن است هنگام رنگ کاری ساختمان یا در شرایط دیگر، رنگ بر روی سطوح مختلف ریخته شود و به فکر پاک کردن آن باشید. اما در این وضعیت باید برای تمیز کردن سطح موردنظر ابتدا بدانید که رنگ ریخته شده چه نوع رنگی است. زیرا روش تمیز کردن هر کدام از رنگ‌ها متفاوت است‌ و با توجه به متریال سطحی که قصد تمیز کردن آن را دارید، روشی مناسب و کاربردی را استفاده کنید. در ادامه روش پاک کردن سه نوع رنگ اکریلیک، رنگ پلاستیکی و رنگ روغنی بر روی سطوح مختلف بیان شده است.

 

 پاک کردن رنگ اکریلیک

رقیق‌کننده رنگ اکریلیک و کاهش غلظت آن با آب صورت می‌گیرد و به همین دلیل آب بهترین پاک‌کننده برای این نوع رنگ است. البته آب گرم قدرت پاک کنندگی بیشتری برای پاک کردن این نوع رنگ دارد. هنگامی که رنگ اکریلیک هنوز خشک نشده باشد، می‌توان از آب گرم و مایع ظرفشویی برای پاک کردن آن استفاده‌ کرد. اما برای پاک کردن رنگی که خشک شده است، باید باتوجه به سطح موردنظر، روش مناسبی را استفاده کرد. در ادامه روش‌ پاک کردن رنگ اکریلیک بر روی سطوح مختلف از جمله لباس و چوب بیان شده است.

 

• پاک کردن رنگ اکریلیک از روی لباس

برای پاک کردن رنگ اکریلیکی که بر روی لباس پخش شده و خشک شده باشد، باید باتوجه به جنس لباس پاک کردن آن را انجام داد. درصورتی که لباس شما که با رنگ لکه‌دار شده است از جنس استات یا‌ تری استات نباشد، می‌توان از استون و مطابق مراحل زیر آن را تمیز کرد.

مرحله اول: قسمتی از لباس که رنگی شده است را با چاقو بتراشید تا اثر رنگ کمتر شود.

مرحله دوم: لباس را به آب گرم آغشته کرده و اجازه دهید کمی خیس بخورد.

مرحله سوم: مقداری مایع ظرفشویی و آب ولرم را با هم مخلوط کرد و اسفنجی را با آن آغشته کنید و سپس بر روی قسمت رنگی لباس بمالید.

مرحله چهارم: در مرحله آخر باید مقداری پنبه را به استون آغشته نموده و بر روی لکه رنگ بکشید تا کاملا تمیز شود.

 

• پاک کردن رنگ اکریلیک از روی چوب

اگر سطحی چوبی با رنگ اکریلیک دچار لکه شود می‌توان تا زمانی که خشک نشده است از محلول آب گرم و مایع ظرفشویی برای تمیز کردن آن استفاده نمود. اما درصورتی که لکه رنگ اکریلیک بر روی سطح چوبی خشک شود، باید با استفاده از چاقو یا هر چیز نوک تیز دیگری لایه رویی آن را تمیز نمود و سپس ذرات باقی مانده را با استفاده از پارچه‌ای که به الکل آغشته شده است تمیز کرد. وسایل و تجهیزات دیگری مانند تفنگ گرم نیز برای تمیز کردن رنگ اکریلیکی که بر روی سطح چوب خشک شده است وجود دارد که با حرارت، رنگ را ذوب می‌کند و می‌توان آن را تمیز کرد.

 

 پاک کردن رنگ پلاستیکی

نوع دیگر رنگ‌ها، رنگ پلاستیکی است که این رنگ نیز بر پایه آب است بنابراین یکی از ترکیبات اصلی برای پاک کردن این نوع رنگ، آب است. روش پاک کردن رنگ پلاستیکی بر روی سطوح و متریال‌های مختلف متفاوت است که در ادامه روش تمیز کردن آن در شرایط مختلف بیان شده است.

 

• پاک کردن رنگ پلاستیکی از روی لباس

برای پاک کردن رنگ پلاستیکی از روی لباس بهتر است که تا زمانی که رنگ خشک نشده است آن را تمیز نمود. بهتر است که لباس را کمی در آب گرم قرار دهید و سپس با مواد شونیده آن را شستشو دهید و لباس را بسابید تا تمیز شود.

 

• پاک کردن رنگ پلاستیکی از روی دیوار

درصورتی که رنگ پلاستیکی بر روی دیواری ریخته شده باشد می‌توانید یک قاشق صابون را در آب حل نموده و سپس یک اسفنج را به محلول آغشته کرده و آن را فشار داده تا آب اضافی خارج شود و سپس دیواری که رنگی شده است را با اسفنج بسابید تا تمیز شود. درصورتی که رنگ خشک شده باشد می‌توان یک شی تیز را به آرامی بروی محل کشید تا رنگ‌ها از بین بروند.

 

• پاک کردن رنگ پلاستیکی از روی فرش

برای تمیز کردن رنگ پلاستیکی از روی فرش می‌توان از محلول آب داغ و مواد شوینده مانند شامپو فرش استفاده نمود و با یک پارچه یا اسفنج محل موردنظر را تمیز کرد.

 

 پاک کردن رنگ روغنی

درصورتی که قصد پاک کردن رنگ روغنی را داشته باشید باید باتوجه به سطح موردنظر، عملیات و روشی مناسب را استفاده کنید. رنگ روغنی بر پایه نفت است و برای رقیق شدن آن باید از یک حلال نفتی ازجمله، تینر، نفت و بنزین استفاده کرد اما امکان استفاده از همه این رقیق کننده‌ها بر روی سطوح مختلفوجود ندارد. در ادامه روش‌های مختلف پاک کردن رنگ روغنی برای سطوح مختلف بیان شده است.

 

• پاک کردن رنگ روغنی از روی دیوار

به منظور تمیز کردن رنگ روغنی از روی دیوار، می‌توان از تینر استفاده کرد و با یک اسفنج آن را بر روی سطح دیوار بکشید تا تمیز شود. در صورت تمایل نیز می‌توان از سرکه سفید برای تمیز کردن رنگ روغنی که بر روی دیوار است استفاده نمود.

 

• پاک کردن رنگ روغنی از روی شیشه

در هنگام رنگ‌کاری ساختمان احتمال این که شیشه‌ها رنگی شوند نیز بالا است اما اصلا نگران نباشید زیرا روش‌هایی نیز برای تمیز کردن این نوع رنگ وجود دارد. برای تمیز کردن شیشه‌ها می‌توان با مایع ظرفشویی و آب داغ محلولی تهیه نمود و آن را بر روی سطح شیشه اسپرس نمود و سپس با استفاده از کاردک مخصوص شیشه پاک کن اثرات لکه را از بین برد. همچنین می‌توان از الکل نیز برای تمیر کردن شیشه استفاده کرد.

 

• پاک کردن رنگ روغنی از روی لباس

اگر لباس شما به رنگ روغنی آغشته شده باشد، اولین اقدامی که باید برای تمیز کردن آن انجام دهید این است که با استفاده از یک چاقو یا شی تیز سطح آن را بخراشید. سپس باید مقداری تینر یا نفت را در قسمتی از لباس که رنگی شده است بریزید و سپس بسابید تا تمیز شود و در نهایت آن را با دست یا لباس شویی بشویید. درصورتی که لباس شما سفید باشد و به رنگ روغنی آغشته شده باشد، باید ابتدا آن را در آب گرم و پودر بخیسانید و سپس آن را با سفید‌کننده و آب داغ شستشو دهید.

 

• پاک کردن رنگ روغنی از روی سرامیک

درصورتی که سرامیک‌ها با رنگ روغنی دچار لکه شده باشند، می‌توان مقداری تینر را بر روی محل موردنظر ریخته و سپس با استفاده از دستمال آن قسمت را تمیز نمود.

 

• پاک کردن رنگ روغنی از روی فلز

پاک کردن رنگ روغنی از روی فلز، به مراتب سخت‌تر از پاک کردن سایر متریال‌ها است و دلیل این امر نیز پیوند سریع رنگ با فلزات است. اما با انجام روش کارآمدی که در ادامه ذکر می‌شود، می‌توان رنگ روغنی را نیز به راحتی از روی سطح فلزات تمیز کرد.

مرحله اول: در اولین مرحله سطح فلزی که قرار است آن را تمیز کنید را به محلول آب داغ و جوش شیرین آغشته کنید.

مرحله دوم: سپس باید دستمالی را بر روی سطح موردنظر حرکت دهید تا رنگ‌ها تمیز شود. انجام این کار باعث تضعیف پیوند رنگ با فلز می‌شود.

 

• پاک کردن رنگ روغنی از روی فرش

به دلیل بافت نرمی که فرش دارد، با ریخته شدن رنگ بر روی آن، رنگ به پایین نفوذ کرده و به همین دلیل تمیز کردن آن کمی دشوار است. هنگامی که رنگ روغنی بر روی فرشی ریخته شود بهتر است که سریعا آن را تمیز نمود. برای تمیز کردن فرش رنگی شده بهتر است مقداری آرد را بر سطح فرش بپاشید و چند ساعت صبر کنید تا رنگ‌ها به فرش جذب شوند‌.

همچنین می‌توان محلولی به نام تربانتین را نیز یه پنبه آغشته نمود و بر روی محل موردنظر کشید تا رنگ تمیز شود.

پاک کردن انواع رنگ پلاستیکی روغنی اکریلیک از سطوح مختلف

نتیجه‌گیری

در صورتی که رنگ به صورت اتفاقی بر سطحی پاشیده شود و در صدد تمیز کردن آن باشید، باید باتوجه به نوع رنگ و متریال و جنس سطح، روش مناسبی را برای تمیز کردن آن بکار بگیرید. رنگ‌ها انواع مختلفی از جمله رنگ اکریلیک، رنگ پلاستیکی و رنگ روغنی دارند که مواد لازم برای کاهش غلظت آن‌ها باهم متفاوت است. ما در این مقاله به روش‌های پاک کردن انواع رنگ بر روی سطوح مختلف پرداختیم.

رنگ ساختمانی جمیل از جمله رنگ های با کیفیت بالا است که می توانید برای رنگ آمیزی رنگ ساختمان، انواع دیوار، سقف و... از آن استفاده کنید تا در نهایت بتوانید زیبایی و تاثیر رنگ را در محیط مشاهده کنید.

 

تلفن تماس با کارشناسان رنگ جمیل:

۰٩١٢١٤٨٨٥٧۰

 ۰٢١٩١۰١٣٧٥٢

 ۰٢١٢٢۰٩٣۰٤٣

 

 آدرس: تهران- خیابان آزادی - روبه‌رو استاد معین پلاک ٥٣٥ - طبقه٣- واحد3

 

خرید رنگ ساختمانی از جمله موارد مهمی است که در نهایت تاثیر بسزایی در روحیه افراد دارد، از این رو در صورتی که قصد خرید رنگ دارید حتما لازم است نکات مهمی را قبل از خرید در نظر بگیرید تا بتوانید با خرید زیباترین رنگ ساختمان و بهترین رنگ از زیبایی آن لذت ببرید.

 

سوالات متداول

 

1- برای رقیق کردن و پاک کردن رنگ روغنی از چه ماده‌ای می‌توان استفاده کرد؟

موادی مانند تینر، نفت، بنزین جزو مواد رقیق‌کننده رنگ روغنی هستند و برای پاک کردن این رنگ می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

2- پاک کردن رنگ اکریلیک از روی چوب به چه روشی امکان‌پذیر است؟

اگر رنگ خیس باشد می‌توان با آب گرم و مایع ظرفشویی آن را تمیز نمود اما برای رنگی که خشک شده است باید ابتدا با یک چاقو یا شی تیزی لایه رویی آن را تمیز نمود و سپس با استفاده از پارچه آغشته به الکل باقی مانده رنگ را پاک کرد.

3- پاک کردن رنگ پلاستیکی از روی فرش چگونه است؟

برای تمیز کردن رنگ پلاستیکی از روی فرش می‌توان آب داغ و شامپو فرش را مخلوط نمود و با یک اسفنج یا پارچه محل موردنظر را تمیز کرد.

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده است

ارسال دیدگاه