shape shape

راهکارهای سریع برای کم شدن بوی رنگ ساختمان

02 فروردین 1403

اخبار و مقالات

shape
img
راهکارهای سریع برای کم شدن بوی رنگ ساختمان

02 فروردین 1403

اخبار و مقالات

یکی از مشکلات اساسی رنگ کردن خانه، بوی رنگی است که تا مدت زیادی باقی می ماند. فرقی نمی کند که رنگ دارای چه کیفیت و جنسی باشد، باز هم بوی بد آن تا مدت ها از بین نمی رود. متاسفانه این بوها آزاردهنده هستند و زندگی در همچین مکانی امکان پذیر نیست. یکی از راه های از بین بردن این بو، ورود هوای تازه به خانه است.

به همین دلیل، بسیاری از افراد کل روز درب و پنجره ها را باز می گذارند تا از شر بوی بد رنگ خلاص شوند اما این روشی همیشه قابل استفاده نیست. به خصوص اگر در فصل زمستان به سراغ رنگ کردن خانه تان رفته باشید. به همین دلیل ما تصمیم گرفته ایم تا در این مقاله راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم که شما با استفاده از آنها بتوانید بوی رنگ داخل خانه را کاهش دهید. پس برای آشنایی با بهترین روش های کم شدن بوی رنگ ساختمان با استفاده از مواد طبیعی و خانگی حتما تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

 

راهکارهای سریع برای کم شدن بوی رنگ ساختمان

 

راهکارهای سریع برای کم شدن بوی رنگ ساختمان

در زمینه بازسازی خانه، رنگ آمیزی ساختمان یکی از کارهایی است که بسیاری از افراد به سراغ آن می روند. هر چند رنگ آمیزی ساختمان جلوه جدیدی به خانه می دهد و در تغییر ظاهر خانه بسیار موثر است، اما مشکلاتی نیز به همراه دارد. یکی از این مشکلات، ماندگاری طولانی مدت بوی رنگ در ساختمان است. این مسئله برای ساکنان خانه بسیار آزار دهنده است و حتی برخی افراد هنگام استشمام رنگ دچار سرگیجه یا حالت تهوع می شوند، به خصوص افرادی که به چنین بوهایی حساسیت دارند. با توجه به ترکیبات شیمیایی به کار رفته در انواع رنگ ها، یافتن راه حلی مناسب برای کم شدن بوی رنگ ساختمان بسیار ضروری است.

از بین بردن بوی رنگ در خانه بعد از رنگ آمیزی ساختمان بسیار مهم است. خوشبختانه راه هایی بسیار زیادی است که شما از طریق آن می توانید بوی رنگ را تا مقدار زیادی کاهش دهید. متداول ترین کار برای حل این مشکل باز گذاشتن درب و پنجره است که تا مقداری بوی رنگ را کاهش می دهد اما راهکار مناسبی نیست. راه حل ها و ترفندهای مناسب تری نیز برای کم شدن بوی رنگ ساختمان وجود دارد که ما در ادامه مقاله به بررسی آنها پرداخته ایم.

 

ترفندهایی برای کم شدن بوی رنگ ساختمان

برای کم شدن بوی رنگ ساختمان ترفندهای زیادی وجود دارد که استفاده از آنها کار دشواری نیست. در واقع بسیاری از مواد و وسایل مورد نیاز برای این کار، چیزهایی هستند که در اکثر خانه ها یافت می شوند. بهترین ترفندهای از بین بردن بوی رنگ عبارتند از:

 

استفاده از جوش شیرین

همانطور که می دانید، جوش شیرین می تواند بوی بد بسیاری از چیزها را از بین ببرد. یکی از مواردی که می توان برای آن از جوش شیرین استفاده کرد، از بین بردن بوی بد رنگ است. برای این کار شما باید مقدار کمی پودر جوش شیرین را در یک کاسه بریزید و آن را در اطراف خانه قرار دهید. این کار را یک بار قبل از شروع رنگ آمیزی و یک باز پس از اتمام رنگ کاری انجام دهید.

 

استفاده از ترکیب روغن نعناع و وانیل

با ترکیب روغن نعناع و وانیل می توانید بوی بد رنگ را از بین ببرید. برای استفاده از این روش باید مقداری پنبه آن را با محلول آغشته کنید و سپس اطراف و نزدیک دیوارهای رنگ شده قرار دهید تا بوی محیط گرفته شود و بوی بد رنگ از بین برود. همچنین می توانید چند قطره از این محلول را در ظرفی بریزید و در کنار دیوارهای رنگ شده قرار دهید، این کار می تواند بوی بد رنگ را تا مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

 

استفاده از دانه های قهوه

استفاده از دانه های قهوه یک روش دیگر برای کم شدن بوی رنگ ساختمان است. برای این کار می بایست دانه های قهوه آسیاب نشده را در ظرف های جداگانه ریخته و در جاهای مختلف خانه قرار دهید. برای این کار استفاده از پودر قهوه مناسب نیست زیرا دانه های قهوه بسیار جاذب و در از بین بردن بو موثر هستند.

 

استفاده از زغال چوب

زغال چوب یک جاذب بو بسیار خوب است. برای استفاده از این روش باید زغال را خرد کرده و آن را در ظرفی قرار دهید. سپس ظرف را در قسمت هایی که رنگ شده اند، بگذارید تا بوی بد رنگ کم کم از بین برود. شما با استفاده از این روش، تنها در عرض یک یا دو ساعت شاهد کاهش قابل توجهی از بوی بد رنگ خواهید بود.

 

استفاده از آب

یکی از ساده ترین و در دسترس ترین راه ها برای از بین بردن بوی رنگ در خانه، استفاده از خواص سم زدایی و پاک کنندگی آب است. برای این کار باید یک سطل آب در محیط رنگ شده قرار دهید تا بوی رنگ و مواد شیمیایی را به خود جذب کند.

 

استفاده از آمونیاک

راه دیگر از بین بردن بوی نامطبوع رنگ در خانه استفاده از آمونیاک است. برای کمک به از بین بردن بوی رنگ در خانه کافی است با توجه به منطقه رنگ شده مقداری آب سرد در یک سطل یا ظرف بریزید و سپس بسته به مقدار آب سرد به آن یک یا چند قاشق آمونیاک اضافه کنید و در محل مورد نظر قرار دهید. بهتر است ظرف حاوی آب و آمونیاک را بعد از 24 ساعت از محل خارج کرده و هوای خانه را با تهویه هوا عوض کنید.

 

استفاده از سرکه

در این روش باید سرکه را با آب سرد مخلوط کرده و در ظروف جداگانه در گوشه های مختلف خانه قرار دهید. بوی سرکه ممکن است در ابتدا کمی آزار دهنده باشد، اما بعد از چند ساعت بوی سرکه همراه با بوی نامطبوع رنگ از بین می رود و به این ترتیب شما از شر بوی بد رنگ خلاص می شوید.

ترفندهایی برا کم شدن بوی رنگ ساختمان

نحوه جلوگیری از پخش بوی رنگ

یکی از سوال هایی که به احتمال زیاد تا الان در ذهن تان ایجاد شده این است که آیا راهی وجود دارد که هنگام رنگ آمیزی از پخش شدن بوی رنگ جلوگیری کرد؟

در جواب این سوال باید به شما بگویم که این مسئله همیشه امکان پذیر نیست اما بهترین راه برای جلوگیری از پخش بوی بیش از حد رنگ، مخلوط رنگ با ترکیبات آلی فرار است. همچین اگر قصد استفاده از رنگ های روغنی را دارید، سراغ آن دسته از رنگ های روغنی بروید که روی آنها جمله بوی کم نوشته شده است. علاوه بر این رنگ های ساخته شده از گیاهان، شیر، مواد معدنی یا خاک رس در هنگام استفاده بوی کمتری را در محیط پخش می کنند.

قبل از شروع رنگ کردن ساختمان، وضعیت آب و هوا را بررسی کنید. از رنگ کردن در روزهایی با رطوبت بالا خودداری کنید زیرا رطوبت زیاد هوا روند خشک شدن را کند می کند و رنگ در هنگام خشک بیشترین بو را در هوا پخش می کند. همچنین هر چه مدت زمان خشک شدن بیشتر باشد، بوهای بیشتری جذب مواد نرم مانند فرش، پارچه، موکت، روتختی و... می شود.

 

نکات مهم برای از بین بردن بوی رنگ

برای کم شدن بوی رنگ ساختمان نکات خاص و قابل ذکری وجود دارد که ما در این بخش مقاله به بررسی آنها پرداخته ایم:

  • هنگام رنگ آمیزی حتما از وسیله های تهویه هوا و کولر استفاده کنید زیرا این کار باعث کاهش بوی رنگ می شود.

  • اگر اتاقی را رنگ می کنید که تهویه مناسبی ندارد، بهتر است از رنگ هایی با پایه آب مانند رنگ اکریلیک استفاده کنید زیرا هر چه میزان VOC رنگ کمتر باشد، آن رنگ با طبیعت سازگارتر است و هنگام خشک شدن بوی کمتری در هوا پخش می شود.

  • اغلب اوقات، رنگ کردن دیوار در چندین لایه یا با غلتک رنگ یا قلم مو انجام می شود. قبل از زدن لایه دوم حتماً صبر کنید تا لایه اول خشک شود. در صورت خشک نبودن لایه اولیه، رنگ لایه دوم باعث خراب شدن کیفیت کار، جلوگیری از خشک شدن لایه اول و پخش بوی بیشتر در فضا می شود.

  • بهتر است که هنگام رنگ کردن درب و پنجره ها را باز بذارید تا هوا در اتاق جریان داشته باشد و بوی بد رنگ زودتر از محیط خارج شود. البته برای این کار باید زمانی را انتخاب کنید که هوا سرد نباشد و امکان باز گذاشتن درب و پنجره وجود داشته باشد.

 

نتیجه گیری

رنگ کردن ساختمان یکی از بهترین روش ها برای نوسازی و زیباسازی خانه است اما بوی بد رنگ که تا مدت ها در خانه باقی می ماند، مسئله بسیاری مهم است که نمی توان به آن توجه نداشت. خوشبختانه راه های زیادی برای از بین بردن این بوی بد وجود دارد. برای از بین بردن بوی رنگ شما نیاز به وسایل و مواد خاصی ندارید و با استفاده از چیزهایی که در اکثر خانه ها یافت می شود، می توانید به راحتی از شر این بو خلاص شوید که ما در این مقاله به طور کامل درباره این مسئله صحبت کردیم.

 

خرید رنگ ساختمانی از جمله موارد مهمی است که در نهایت تاثیر بسزایی در روحیه افراد دارد، از این رو در صورتی که قصد خرید رنگ دارید حتما لازم است نکات مهمی را قبل از خرید در نظر بگیرید تا بتوانید با خرید زیباترین رنگ ساختمان و بهترین رنگ از زیبایی آن لذت ببرید.

 

تلفن تماس با کارشناسان رنگ جمیل:

۰٩١٢١٤٨٨٥٧۰

 ۰٢١٩١۰١٣٧٥٢

 ۰٢١٢٢۰٩٣۰٤٣

 

 آدرس: تهران- خیابان آزادی - روبه‌رو استاد معین پلاک ٥٣٥ - طبقه٣- واحد3

 

سوالات متداول

1-آیا جوش شیرین می تواند بوی رنگ را کمتر کند؟

بله، جوش شیرین یکی از موادی است که استفاده از آن در از بین بردن بو های بد کاربرد دارد. جوش شیرین به راحتی می تواند بوی رنگ را از بین ببرد.

2-برای از بین بردن بوی رنگ باید از دانه قهوه استفاده کرد یا پودر قهوه؟

دانه قهوه در از بین بردن بوی بد رنگ کاربرد دارد زیرا می تواند بوی رنگ را جذب خود کند.

3-آیا در زمان رنگ کردن ساختمان، توجه به وضعیت آب و هوا مهم است؟

بله زیرا هوای مرطوب باعث دیر تر خشک شدن رنگ می شود و اینگونه بوی بد رنگ تا مدت بیشتری در محیط باقی می ماند.

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده است

ارسال دیدگاه