shape shape

پاک کردن رنگ پلاستیک از روی چوب، لباس، فلز و...

13 بهمن 1400

اخبار و مقالات

shape
img
پاک کردن رنگ پلاستیک از روی چوب، لباس، فلز و...

13 بهمن 1400

اخبار و مقالات

گاهی ممکن است هنگام رنگ آمیزی و استفاده از رنگ پلاستیک رنگ به برخی اشیا در محل اصابت کند، به عنوان مثال در حال رنگ آمیزی یک گلدان با استفاده از رنگ پلاستیکی هستید ممکن است میز چوبی، لباس یا هر جسم دیگری با این رنگ درگیر شود، در این صورت نگران نباشید زیرا با استفاده از راهکارهای نحوه پاک کردن رنگ پلاستیک به سادگی می توانید رن را از هر جسمی پاک کنید، تنها کافی است که مراحل و نکات این مقاله را به خاطر داشته باشید تا هر زمان که به آن نیاز دارید راهکارهای آن را به کار بگیرید.

مزیت استفاده از رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک یکی از پرکاربردترین ترین رنگ های موجود در بازار است که قدمت آن بسیار طولانی و حتی پیش از پیدایش رنگ روغنی است، رنگ پلاستیک ساختمانی برای رنگ آمیزی دیوارها، ساختمان، سقف و سطوح مختلف بسیار کاربردی و گزینه مناسبی به شمار می آید؛ از مهمترین مزیت های این رنگ ها می توان به پایه آب این رنگ ها اشاره کرد که بدون بو است و هیچ گونه حساسیتی برای فرد ایجاد نمی شود.

از مهمترین مزایا و ویژگی های این رنگ می توان به شست و شوی آسان، رقیق کردن رنگ با آب، قیمت مقرون به صرفه، و تنوع در نوع رنگ اشاره کرد.

نحوه پاک کردن رنگ پلاستیک

برای پاک کردن رنگ پلاستیک مجموعه ای از راهکارها را متناسب با نوع سطحی که قصد داریم رنگ پلاستیک را از آن پاک کنیم در ادامه بررسی می کنیم تا در نهایت به صورت کلی برای هر سطحی روش پاک کردن رنگ را بشناسیم و بدانیم چگونه عمل کنیم.

پاک کردن رنگ پلاستیک

روش پاک کردن رنگ پلاستیک از روی فلز

برای پاک کردن رنگ پلاستیکی از روی فلز سه روش مختلف شیمیایی، سنباده و گرما وجود دارد، اگر سطح مورد نظر شما بزرگ است می توانید با استفاده شن و ماسه رنگ را پاک کنید اما اگر سطحی که قصد دارید رنگ را از روی آن پاک کنید ظریف و کوچک است بهتر است روش های دیگری را امتحان کنید.

برای پاک کردن به روش شیمیایی دو نوع ماده مایع یا خمیر وجود دارد که می توان رنگ را از سطح پاک کرد همچنین اگر در قسمت ساس است و ممکنن است استفاده از ماده شیمیایی به سطح مورد نظر آسیب بزند سنباده یکی از گزینه های عالی است، به آرامی ابزار را در در تماس با رنگ قرار دهید و شروع به فشار دادن کنید، سپس می بیند که رنگ تا حدی برجسته و جدا می شود این مراحل را چند بار تکرار کنید تا رنگ کاملاا از بین برود.

با استفاده از گرما و حرارت نیز اگر سطح فلزی را حرارت دهید رنگ تغییر ماهیت داده و ذوب می شود آنگاه می توانید با استفاده از یک کاردک رنگ جامانده را پاک کنید و سپس فلز را در دمای محیط قرار دهید تا خنک شود و باقی مانده رنگ را با دستمال تمیزی پاک کنید.

روش پاک کردن رنگ پلاستیک از روی فرش

با توجه به حساس بودن بافت فرش می توانید برای پاک کردن رنگ از آن محلول آب و صابون بسازید و همان بخشی از فرش را که رنگی شده است با محلول آب و صابون خیس کنید، دقت کنید بهتر از آب گرم استفاده شود، سپس اجازه دهید فرش چند دقیقه در این محلول بماند و سپس با استفاده از یک کاردک تمیز رنگ را از روی فرش بردارید زیرا رنگ تا حد زیادی نرم شده و قابل برداشتن است اگر با یک بار پاک نشد این مراحل را چند بار تکرار کنید.

پاک کردن رنگ پلاستیک از روی چوب

برای پاک کردن رنگ از روی چوب نیز روش های متفاوتی وجود دارد که می توان به محلول شیمیایی، حرارت و سنباده اشاره کرد؛ به عنوان مثال برای پاک کردن رنگ با استفاده از حرارت می توانید با استفاده از تلمبه های گرمایی در فاصله ای کمی دورتر به سطح رنگی گرما دهید و اجازه دهید تا رنگ برآمده شود سپس با استفاده از یک کاردک رنگ را پاک کنید.

همچنین برای استفاده از رنگ های شیمیایی نیز لازم است ابتدا چند دقیقه سطح رنگی را به محلول شیمیایی آغشته کنید تا رنگ در محلول ل شده و سپس با استفاده از یک برس پلاستیکی رنگ را از روی سطح بردارید؛ دقت کنید که سطح چوب بسیار حساس و قابل اشتعال است بنابراین برای پاک کردن رنگ از آن بسیار با احتیاط عمل کنید.

پاك كردن رنگ پلاستيك از روی لباس

از آنجایی که می دانیم رنگ پلاستیک بر پایه آب است پس می توان به راحتی با آب گرم لکه روتمیز کرد، به یاد داشته باشید که هرچقدر زودتر به پاک کردن لکه اقدام کنید راحت تر از بین می ره .
 

راهکارهای خانگی پاک کردن رنگ پلاستیک از سطوح

روش های پاک کردن رنگ پلاستیک

از روی سطوح چوبی :
ابتدا حد ممکن لکه رنگ را با چاقو یا وسیله تیز تراشیده و تمیز کنید، در مرحله بعد با استفاده از مواد الکل و آبلیمو یک محلول درست کرده و با دستمال سطح را تمیز کنید؛ یک فنجان الکل را با آبلیمو مخلوط کنید .
از روی سطوح فلزی :

 برای از بین بردن رنگ پلاسیتک از روی سطوح فلزی سه راهکار وجود دارد : شیمیایی ، گرما ، سنباده که پیش تر در رابطه با آن توضیح داده شد.
از سطح دیوار :
پاک کردن لکه رنگ پلاستیک از سطح دیوار حساس است چون امکان خراب شدن دیوار و یا رنگ زیرین بشه و پس با احتیاط و دقت بالای انجام دهید .
برای اینکه بتونیم لکه را از بین برد باید محلولی تهیه کنیم طریقه تهیه محلول به این شرح است، ابتدا در یک گالن آب نصف قاشق چای خوری صابون ریخته و مخلوط کنید
با محلول ساخته شده با استفاده یک اسفنج به آرامی و دقت بالایی لکه را بشوید پس از خشک شدن اگر لکه ایی باقی بمونه با جسم تیزی بتراشید؛ نگران کنده شدن رنگ زیرین نباشید اگر رنگ کنده شود می توانید زیر سازی کرده و دوباره رنگ کنید.

 

از روی کاشی و سرامیک :
برای پاک کردن لکه رنگ از روی سرامیک یا کاشی از لیسه یا کارتک لکه را تراشید در صورت باقی ماندن لکه می توان با استفاده از تینر و دستمال لکه را تمیز کرد.

 

پاک کردن رنگ پلاستیک  از روی چرم :

پاک کردن رنگ پلاستیک  از روی چرم کار سختی است. در بهترین حالت میتوانید با آب گرم و دستمال نرم لکه رنگ را از بین ببرید. راهی دیگر استفاده از روغن خوراکی یا روغن بچه است درصورتی که لکه رنگ از روی چرم پاک شد محل را کامل تمیز کنید که چربی روی آن نماند

کلام آخر

در این مقاله سعی شد تا روش های متداول و نحوه پاک کردن رنگ پلاستیک به صورت کامل شرح داده شود، در این رابطه می توانید با استفاده از مقاله پاک کننده رنگ روغنی و  نحوه پاک کردن رنگ از روی پوست تا با روش های مختلف در ای رابطه آشنا شوید تا بدانید در هر شرایطی چگونه رنگ را پاک کنید.

 

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده است

ارسال دیدگاه