shape shape

4 روش از بین بردن رنگ کوره ای | پاک کردن رنگ پودری

01 شهریور 1401

اخبار و مقالات

shape
img
4 روش از بین بردن رنگ کوره ای | پاک کردن رنگ پودری

01 شهریور 1401

اخبار و مقالات

رنگ کوره ای که به آن رنگ الکترواستاتیک نیز گفته می شود نوعی رنگ صنعتی به شمار می آید که در دو نوع پودری و مایع در صنعت رنگ تولید می شود و جهت رنگ آمیزی سطوح فلزی مختلفی کاربرد دارد. رنگ های پودری الکترواستاتیک یکی از پرکاربردترین و بهترین رنگ ها شناخته می شود که یکی از مزایای مهم آن پایین بودن آثار مخرب محیط زیست می باشد.

در ادامه به بررسی روش از بین بردن رنگ کوره ای با ابزار و مواد مختلف می پردازیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

خرید رنگ عمده از شرکت رنگ جمیل

 

رنگ کوره ای چه رنگی است؟

رنگ کوره ای یکی از رنگ های صنعتی است که نام دیگر آن رنگ الکترواستاتیک نام دارد، این نوع رنگ در طیف رنگی وسیعی برای پوشش انواع سطوح فلزی قابل استفاده می باشد و استفاده عمده آن از رنگ های پودری کوره ای می باشد.

استفاده از رنگ های پودری نوعی روش پیشرفته برای محافظت از قطعات مختلف فلزی می باشد که در مواردی مانند پوشش خودرو و قطعات آن، میز و صندلی های فلزی و... کاربرد دارد، ترکیبات این نوع رنگ های پودری تشکیل شده از ذرات ریز رنگ‌دانه و رزین است که با روش الکترو استاتیک بر روی سطح فلزی مورد نظر پخش شده و در نهایت قطعات جهت تثبیت ذرات پخته شده و در نتیجه پوششی یکنواخت و با کیفیت بالا حاصل می شود. همچنین می توانید از مقاله معرفی 6 نوع رنگ پودری و کاربرد آن ها استفاده کنید.

حال چگونه می توان این رنگ را از سطح مورد نظر پاک کرد؟

روش از بین بردن رنگ کوره ای

4پاک کردن رنگ کوره ای

همانطور که می دانید یکی از مزایای رنگ های پودری قابلیت ماندگاری و دوام بالای این نوع رنگ ها می باشد اما در برخی شرایط نیاز به پاک کردن این نوع رنگ ها می باشد که می توان با استفاده از روش های زیر در جهت پاک کردن آن اقدام کنید.

رنگ های پودری را با استفاده از مواد شیمیایی، گرما، مواد ساینده و لیزر می توان پاک کرد اما توجه کنید که پاک کردن این نوع رنگ ها کار چندان ساده ای نمی باشد، و به صورت کلی پاک کردن رنگ های پودری به دو روش شیمیایی و فیزیکی قابل انجام است که روش فیزیکی آن نیز به دو بخش مکانیکی و حرارتی تقسیم می شود، در ادامه به بررسی هرکدام از روش ها بصورت دقیق می پردازیم.

1.پاک کردن رنگ کوره ای با روش مکانیکی

روش ساب پاشی یا مکانیکی که با استفاده از مواد ساینده مانند شن که با سرعت زیادی بر سطحی که دارای پوشش پودری است پاشیده شده و در نهایت سبب جدا شدن پوشش پودری از سطح فلز خواهد شد.

این روش سابیدن سطح می باشد که از طریق سابیدن سطح می توان رنگ را از آن جدا کرد اما این روش به احتمال زیاد سبب خراشیدن سطح خواهد شد که در سطح های ضخیم و آهنی تأثیر آن کمتر است اما در سطوحی که فلز آن ها دارای ضخامت کمتری است آسیب به آن وارد خواهد شد.

در نظر داشته باشید با توجه به ضخامت پوشش پودری می توان برای انتخاب ساینده آن تصمیم گرفت که برخی از ساینده ها را به مواردی مانند، خرده شیشه، شن فولادی یا آلومینیوم، آب، ساچمه کربن دی اکسید، گارنت، یخ خشک و... اشاره کرد.

2.پاک کردن رنگ کوره ای با روش حرارتی

 پاک کردن پوشش پودری با استفاده از روش های حرارتی بسیار ایمن تر از روش های شیمیایی است که در نهایت پوشش پودری را به خاکستر تبدیل خواهد کرد؛ که در این زمینه نیز 3 روش مختلف وجود دارد که عبارتند از: پخت در کوره، ذوب کردن، ترموشیمیایی و بستر روان.

در نظر داشته باشید هیچ کدام از روش های حرارتی برای استفاده در فروشگاه های کوچک کاربردی نمی باشد زیرا کوره های بخصوصی برای انجام این کار الزامی است.

نحوه بررسی سئو سایت

از معایب این روش می توان به استفاده بالای انرژی و تجهیزات گران قیمت آن اشاره کرد که اغلب بالای چندهزار دلار قیمت دارد و همچنین برخی از روش های حرارتی خاکستری از آتش و کربن تولید کرده که نیاز به شست و شو دارد و در نهایت استفاده از حرارت بالا ممکن است خطرات زیست محیطی را به همراه داشته باشد.

3.پاک کردن رنگ پودری با روش شیمیایی

در این روش با استفاده از حلال ها، قطعه مورد نظر در حلال غوطه ور شده و در نهایت با قرار گرفتن آن بصورت کامل در حلال پیوندهای مولکولی شکسته شده و در نهایت پوشش ها رنگی در مواد شیمیایی حل شده و از آن جدا می شود.

این نوع پاک کننده های شیمیایی در دو دسته اسیدی و باز موجود و قابل استفاده هستند، که در دسته مواد شیمیایی قلیایی توجه کنید که به دلیل قوی بودن این پاک کننده ها تمام نکات ایمنی در هنگام استفاده رعایت شود. همچنین پاک کننده های اسیدی نیز برای انواع رنگ های کوره ای مایع و پودری قابل استفاده است.

اما یکی از مهمترین نقاط ضعف در استفاده از پاک کننده های شیمیایی احتمال خطر برای اپراتورها و افرادی که با آن سر و کار دارند وجود دارد و همچنین برای محیط زیست بسیار مضر و تخریب کننده می باشد.

4.پاک کردن رنگ کوره ای با استفاده از لیزر

 استفاده از لیزر یکی از روش های جدید که بوسیله سوزاندن پوشش پودری بصورت دقیق می تواند رنگ را از سطح جدا کرد و دارای مزایای زیادی است امــا از نقاط ضعف آن می توان به بالا بودن هزینه خرید دستگاه اشاره کرد که برای تولیدی های بزرگ مناسب است.

کلام آخر

همانطور که می دانیم رنگ های کوره ای دارای مقاومت بالایی بوده و به سختی می توان رنگ را از سطح فلزی پاک کرد امـا در این مقاله 4 روش از بین بردن رنگ کوره ای بررسی شد که می توانید با بررسی مزایا و معایب هر یک نسبت به انتخاب بهترین روش پاک کردن رنگ کوره ای اقدام کنید. برای پاک کردن رنگ روغنی به مقاله بهترین پاک کننده رنگ روغن از روی لباس مراجعه کنید

 

 

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده است

ارسال دیدگاه